Primer İTP'li olgularda anti-tiroid antikor sıklığının ve klinik etkinliğinin araştırılması
Investigation of anti-thyroid antibody frequency and clinical efficacy in patients with primary ITP
- Tez No: 691536
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Primer İTP çocukluk çağında karşılaşılan en sık kanama bozukluklarından birisidir. Trombosit sayısının azalması ile karakterize, kanamariskinin arttığı, çocukların immün aracılı bir hastalığıdır. Yapılan çalışmalarda İTP ve tiroid otoantikor pozitifliği arasındaki ilişki tam olarak netleştirilmemiştir. Çalışmamızdaki amacımız; daha önce bilinen tiroid hastalığı olmayan, primer İTP tanılı pediatrik hasta ve sağlıklı kontrol grubunda anti-tiroid antikor pozitifliği sıklığını ve kliniğe olan etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza 1 ay – 18 yaş arası, daha önce bilinen tiroid hastalığı olmayan, primer İTP'li 40 olgu ile aynı yaş grubunda 40 çocuk, kontrol grubu olarak alındı. Çalışma prospektif olarak yapıldı. Olguların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Olgularda ve kontrol grubunda anti-tiroid antikorları çalışılarak veriler negatif veya pozitif olarak yorumlandı. Bulgular: Olguların %57.5'i erkek, %42.5'i kız, kontrol grubunun ise %55'i erkek, %45'i kızdı. Yaş ortalaması olgularda 8.3 yıl, kontrol grubunun 8.2 yıldı. Yaşve cinsiyet bakımından İTP'li grup ile kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Çalışmamıza dahil edilen İTP'li olguların verileri incelendiğinde; tanı anındaki yaş ortalaması 6.2±4 yıl idi. Hastaların tanı aldığı mevsim dağılımına bakıldığında, en sık yaz mevsiminde (%37.5) tanı aldıkları saptandı. Olguların en sık hastaneye başvuru şikayeti peteşi – ekimoz (%82.5) idi. Hastaların tanı anındaki laboratuvar bulguları ve kliniklerine bakıldığında, tanı anında trombosit sayısının %67.5 hastada 0.05). Anti-tiroid antikor pozitifliğinin başlangıç trombosit sayısı, İTP tipi, relaps sayısını etkilemediği ve aralarında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür (p>0.05). Tanı anındaki ortalama trombosit sayısının anti-tiroid antikor pozitif olanlarda daha düşük olduğu görülse de antikor pozitifliği ile bu veriler arasında istatistiksel ilişki yoktu (p>0.05). Primer İTP'li olguların %30'unda anti-tiroid antikor pozitif saptanırken, kontrol grubunda bu oran %2.5 olarak tespit edildi. Veriler istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde ise ileri derecede anlamlı fark olduğu saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Plan: Primary ITP is one of the most common bleeding disorder in childhood. It is an immune-mediated disease of children that characterized with decreased platelet count and an increased risk of bleeding. The relationship between ITP and thyroid auto-antibody positivity has not been completely clarified in the previous studies. Our aim in this work; to investigate the frequency of anti-thyroid antibody positivity and its effect on the clinic between pediatric patients with primary ITP and healthy control group. Method: In our study, 40 children aged 1 month to 18 years, without anyknown thyroid disease, with primary ITP and 40 children in the same age group were included as the control group. The study was conducted prospectively. Demographic, clinical and laboratory data of the cases were recorded and documented. Anti-thyroid antibodies were studied in the cases and the control group, and the data were interpreted as negative or positive. Findings: In the case group, 57.5% of the cases were boys, 42.5% were girls,and in the control group, 55% were boys and 45% were girls. The mean age was 8.3 years in the cases and 8.2 years in the control group. There was no statistically significant difference between the ITP group and the control group in terms of ageand gender (p>0.05). The average age at diagnosis was 6.2±4 years. According to the seasonal distribution, ITP was diagnosed most frequently in the summer months (37.5%). Petechiae – ecchymosis (82.5%) was the most common complaint of patients. The platelet count was 0.05). It was observed that anti-thyroid antibody positivity did not affect initial platelet count, type of ITP, number of relapses and there was no significant relationship between them statistically (p>0.05). Although it was observed that the average platelet count at diagnosis was lower in patients with positive anti-thyroid antibodies, there was no statistical relationship between antibody positivity and these data (p>0.05). Anti-thyroid antibody positivity was found positive in 30% of the cases with primary ITP; and it was 2.5% in the control group. When the data were evaluated statistically, it was observed that there was a highly significant difference (p=0.001).