Sosyal tabakalaşma ve spor ilişkisi
Social category and its relation with sports
- Tez No: 69157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
xin 3. ÖZET Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle sosyal tabakalaşma kavramı ve sosyal sınıflar üzerinde durulmuştur. Bu iki kavram çeşitli yönleriyle ele alınarak, tanımlanmaya çalışılmıştır. Toplumlarda sosyal tabakaların oluşmasına etki eden faktörler incelenerek, sosyal tabakalaşma boyutlarına değinilmiştir. Değişik toplumların gelişme düzeylerine göre, sosyal tabakalaşma yapılan hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu durumu Türkiye açısından değerlendirmeye alarak, Türk toplumunun sosyal tabakalaşma yapısı anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra sosyal tabakalaşma ve spor olgusu ilişkisine yer verilmiştir. Farklı sosyal tabakalara mensup kişilerin spor olgusuna bakışları, spor yapma amaçlan ve farklı spor branşlarına yönelmelerine sebep olan faktörler üzerinde durularak, iki değişken arasındaki münasebete açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde teorik olarak anlatılmaya çalışılan sosyal tabakalaşma ve spor ilişkisi, çalışmanın ikinci bölümünde araştırma konusunu oluşturmaktadır. Rastgele örnekleme yöntemiyle İstanbul ve İzmit'te gerçekleştirilen anket çalışması ilgili kişilere uygulanmıştır. Araştırmada belirlenmiş olan değişkenler arasındaki ilişkilere bağlı olarak geliştirilen hipotezler, Ki-kare test istatistiğinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bilgi ve veriler basit ve çapraz tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonunda da araştırma sonucu elde edilen bulgular, sonuç kısmında genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIV 3.1. ABSTRACT This study consists of two principal chapters. In the first chapter, the conception of social categories and social classes have been firstly studid on. These two conceptions have been handled to define in various many ways. On Examining factors which affect the formation of social categories in societies, the ranges of social catagories have been emphasized. According to the development level of various societies, the data about the features of social categories has been given sufficiently. Evaluating this situation from the point of view of Turkey, The formation of Turkish society catagory has been mentioned in a relevant way. In addition to this, the relationship between social categories and sports conceptions has been given a great importance to. View points of different people relating to various social categories, their aims for doing sports, and factors causing them to interest in different sports branches have been carefully stressed, social categorizing theoritically defined and its relation with sport has been the subject matter of the search. The questionaire carried out by the randam sampling method in İzmit and Istanbul has been applied to those relevant people. The advanced hyphotheses depending on the relations between variations defined in the study have been evaluated by the help of chi-square. The data and outputs have been presented in both simple and cross evaluation tables. As a result, findings obtained from this study have been generally evaluated at the end of the study.