Orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmelerinin toplam kalite yönetimi felsefesine yaklaşımları ve hazırbulunuşluk düzeyini belirlemeye yönelik bir araştırma
A Reseasrch on opinions of middle and large size ready-made clothing business about total quality management view and determining readiness level of them
- Tez No: 89058
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Küreselleşen ve kaliteli ürün ile rekabetin hakim olduğu uluslararası pazarlarda rekabet etmenin yolu toplam kaliteyi yaratacak, geliştirecek ve sürekliliğini sağlayacak etkili bir yönetim sistemini oluşturmaktan geçmektedir. Türk hazırgiyim sektörünün de dünyada yaşanan değişim ve gelişmelere uyum sağlayarak uluslararası pazarlarda başarılı olabilmesi için“Kalite Yönetim Sistemini”bir an önce oluşturması ve bu sistem dahilinde üretim yapması zorunludur. Türk hazırgiyim Sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli hazırgiyim işletmelerinin Toplam Kalite Yöntemi (TKY) felsefesine yaklaşımlarını belirlemek ve bu yönetim sistemini uygulamaya yönelik hazırbulunuşluk düzeylerini tespit etmek amacıyla böyle bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada, işletmelerin üst düzey yöneticilerine işletmelerin genel yapısal durumu, kaliteyi yaratma ve geliştirme konusunda yaptıkları uygulamalar, sektörde yaşadıkları sorunlar, TKY 'ne yaklaşımları ve bu konudaki bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ankara, İstanbul ve İzmir'de faaliyet gösteren ve dokuma kumaştan kadın dış giyimi üreten 127 işletme yöneticisine uygulanan anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizinde yüzde ve frekans dağılımları bulunmuş ve X^ (Kei) tekniği uygulanmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda işletmelerde istihdam edilen personelin eğitim düzeyinin düşük olduğu, işletmelerin %80-85 kapasite ile çalıştığı, yabancı sermaye oranının az, eğitilmiş işgücü ihtiyacının da yüksek olduğu görülmüştür.Sektör yöneticilerinin yoğun rekabet ortamında kaliteli üretimle başarılı olunabileceğinin bilincinde olduğu ve bu bilinçle de kaliteyi yükseltme çabası ve arayışı içinde oldukları tespit edilmiştir. Ancak bu çabaların belirli bir sistem içinde yürütülmediği ve kalitenin yaratılması, geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasına yönelik Toplam Kalite Yönetimi Sistemi ile ilgili yüzeysel bir bilgi düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Yapılan bu tespitler ışığında, sektörün rekabet gücünü geliştirebilmesi için gecikmeden TKY sistemi ile ilgili gerekli eğitimi alması ve bu sistemin kurulması için gerekli çalışmaların yapılması gereği vurgulanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A way of competetion in global and quality oriented international markets is to set an effective management system wich can supply on creating, developing and surviving total quality. Turkish ready-made clothing sector has to establish Quality Management System as soon as possible to be successful in the international markets by adapting it self to those changes and developments. The aim of this study is to determine the approaches about Total Quality Management (TQM) of the middle and large size ready-made clothing businesses in Turkish ready-made clothing industry and to define readiness about applying TQM of these companies. In this study, Inquiries were applied to the top managers of the busineses about general structural position, applications on having and surviving quality, problems in their sector, their approaches to TQM and their information level on TQM. The inquiry was given to 127 company managers who work and produce woman wear from swing fabric in Ankara, Istanbul and İzmir. To analize the gathered data, percent, frequence and chi square techniques were used. Signifiance level was taken as 0.05. Results indicated that education levels of the workers in the companies were low; the companies warked by 80-85 % capacity; ratio of foreign capital was low in the companies; and company managers were in need of educated workers. Moreover, it was seen that sector managers were a ware of being successful by producing quality products. So, they were trying to raise the quality. Homever, they did not iiisistematically, they had superficial information about making developing and surviving TQM system. With respect to the findings, it was emphasized that managers should be trained about TQM to increase competition power of the sector and required studies on that issue should be done to establish this system. IV