Covid-19'lu alzheimer hastalarının kapalı mekânlarda ıomt tabanlı takip ve analizi
Indoor iomt based monitoring and analysis of alzheimer's patients with Covid-19
  1. Tez No: 787169
  2. Yazar: ŞEYDA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
11 Mart 2020 Tarihin de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından olağan üstü bir halk sağlığı sorunu olarak görülmekte olan Koronavirüs (Covid-19) salgını pandemi olarak ilan edilmiştir. Koronavirüs salgını ciddi bir akut solunum sendromu salgını başlatmıştır. Bu salgının yayılmasını önlemek ve durdurmak için Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) ve dünya çapındaki sağlık yetkilileri tarafından karantina, izolasyon ve sosyal mesafe önerilmiştir. Bilinçli ve sağlık durumu yerinde olan kişiler bu önerileri yerine getirebiliyorken maalesef bilişsel fonksiyonları azalmış olan Alzheimer hastaları yakın geçmişi hatırlayamadıklarından dolayı önerilere uyamıyor ve salgının yayılmasında ciddi bir sorun teşkil etmektedirler. Bu çalışmada, karantinaya alınan Covid-19'lu Alzheimer hastalarının izolasyon odasından çıkıp çıkmadığı iç mekan konum bulma sistemi ile takip edilmektedir. Alzehimerlı hastalar maskeyi neden taktıklarını unutabilirler ve çıkarabilirler bu durumu önlemek için tasarlanan maske takip sistemi ile hastanın maskeyi takıp takmadığı tespit edilmektedir. Maskeyi takmadığı tespit edildiğinde hastaya sesli mesaj ile maskeyi takması içi uyarı verilmektedir. Aynı zamanda IoMT (Internet of Medical Things) teknolojisi algılayıcılar sayesinde Nabız, Oksijen Miktarı(SPO2), Solunum hızı, Vücut ısısı bulgularını tespit edip oluşturulan bulut tabanlı bir sistem mimarisi ile hasta yakınının veya doktorunun hastanın sağlık durumunu, hastanın iç mekân konumunu ve maske takıp takmama durumu gözlemleyebilmesi ve uzaktan takip edebilmesi için sağlık izleme sistemi geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
On March 11, 2020, the Corona virus (Covid-19), which is considered as an extraordinary public health problem by the World Health Organization (WHO), was declared a pandemic. The coronavirus epidemic started a serious acute respiratory syndrome epidemic. Quarantine, isolation, and social distance have been recommended by the World Health Organization (WHO) and health authorities worldwide to prevent and stop the spread of the epidemic. While conscious and healthy people can fulfill these recommendations, unfortunately Alzheimer's patients with reduced cognitive functions cannot follow the recommendations because they cannot remember the recent past, and they pose a serious problem in the spread of the epidemic. In this study, whether or not quarantined Alzheimer's patients with Covid-19 leave the isolation room will be tracked by the indoor positioning system. Patients with Alzheimer's may forget why they are wearing the mask and can take it off. With the mask tracking system designed to prevent this situation, it is determined whether the patient is wearing the mask or not. When it is detected that he is not wearing the mask, the patient will be warned by voice message to wear the mask. At the same time, with the help of IoMT (Internet of Medical Things) technology sensors, a cloud-based system architecture is created by detecting the Heart Rate, Oxygen Saturation (SPO2), Respiratory rate, Body temperature values, and the patient's relative or doctor can monitor the patient's health status, the patient's indoor location, and the wearing of a mask. A health monitoring system is developed in order to monitor and track the non-wearing situation remotely.