Social physique anxiet and body image satisfaction levels of female athletes and non-athletes
Sporcu ve sporcu olmayan bayanların sosyal fizik kaygı ve beden imgesinden hoşnut olma düzeyleri
  1. Tez No: 105092
  2. Yazar: ÖZGÜR MÜLAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz SPORCU VE SPORCU OLMAYAN BAYANLARIN SOSYAL FÎZİK KAYGI VE BEDEN İMGESİNDEN HOŞNUT OLMA DÜZEYLERİ Mülazımoğlu Özgür Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Sadettin Kirazcı Ortak Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. F.Hülya Aşçı Aralık, 2001, 110 sayfa Bu çalışmanın ana amacı, sporcu olan ve olmayan bayanların sosyal fizik kaygı (SFK) ve beden imgesinden hoşnut olma (BIH) düzeyleri arasındaki farkı belirmek ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi bulmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise değişik branşlardaki sporcuların SFK ve BIH farkım incelemektir. Bayan elit sporcular (n= 117, Xyaş= 19.48 ± 4.49) üç gruba ayrılmıştır (estetik, ferdi ve takım). Sporcu olmayanlar (n= 132, Xyaş= 18.74 ± 2.86) üniversite ve lise düzeyinde spor yapmayan bayanlardır. Katılımcılara Hart ve ark.'nm (1989)“Sosyal Fizik Kaygı Envanteri”(SFKE) ve Berscheid, ve ark.'mn (1973)“Beden Bölgeleri ve ÖzellikleriHoşnut Olma Ölçeği”(BIH) veri toplama araçları olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOCIAL PHYSIQUE ANXIET AND BODY MAGE SATISFACTION LEVELS OF FEMALE ATHLETES AND NON-ATHLETES Mülazımoğlu, Özgür M.S., Department of Physical Education and Sport Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sadettin Kiraza Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. F.Hülya Aşçı December, 2001, 110 pages The p rimary p urpose of t he s tudy w as to find o ut d ifferences in t he s ocial physique anxiety (SPA) and body image satisfaction (BIS) between female athletes and non-athletes, and to investigate the relationship between SPA and BIS. The secondary purpose was to find out the differences in SPA and BIS among athletes in different types of sport branches. The female athlete participants (n= 117, Mage= 19.48± 4.49) were grouped into three categories (aesthetic, individual andteam). Non-athletes (n= 132, Mage= 18.74 ± 2.86) were university and high school students who volunteered for the study. Hart et. al.'s (1989) SPAS and Berscheid et. al.'s in(1973) BISQ were administered to participants.