Yaz spor okulları yüzme programına katılan çocukların fiziksel ve fizyolojik kapasitelerinin incelenmesi
Summer schools swimming programmer studying the physiologic physical capacity of the children who participated
  1. Tez No: 69181
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Malatya ili Yaz Spor Okulundaki 30 kız ve 50 erkek yüzücünün fiziksel ve fizyolojik özelliklerini değerlendirmektir. Bu araştırmada istirahat kalp atım sayısı stethoskope, kan basıncı stethoskope ve tansiyon aleti, vücut yağ yüzdesi skinfold tekniği, aerobik güç cooper testi (12 dk. koşu testi), anaerobik güç dikey sıçrama testi, esneklik oturma ve uzanma testi kullanılarak ölçüldü. Ortalama değerler ve standart sapmalar SİSS- PC bilgisayar programında hazırlanmıştır. Kız yüzücülerin yaş, boy, kilo ölçümlerinde elit seviyedeki yüzücüler ile aralarında anlamlı bir fark bulunamazken vücut yağı oranı, istirahat kalp atım sayıları, sistolik ve diastolik kan basınçları, Max VOyieri, anaerobik güçleri ve esneklikleri arasında anlamlı bir fark bulundu. Erkek yüzücülerin yapılan tüm ölçüm sonuçlarında değerlerinin diğer araştırma yapılan yüzücülerden oldukça farklı olduğu bulundu. Ayrıca bu araştırma göstermiştir ki, kız yüzücüler, erkek yüzücülere oranla daha iyi fizyolojik kapasiteye sahiptirler. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to appraise the SO students (boys and girls) in summer school as phsical and physiological. In this search stethoskope blood pressure tension tools the fat rot in the body and skinfold technics aerobic strength cooper test aneorubik strongth, jumpim test flexibility sitting and İyim test were used and measured. The quoroge and standart were prepoved in SİSS-PC computer. It was found the difference for girl students. The rote of fat heart pounding numbers blood pressure Max VO2. The difference both were them. For the boy students all the volues are quite different. Finally we come to end as the girl swimmers have better physiological capacity than the boy swimmers.