İlkokul velilerinin okullardan, yöneticilerden, öğretmenlerden beklentileri ve öğretmenlerin ve yöneticilerin bu beklentilerin karşılanmasına ilişkin görüşleri
Expectations of elementary school parents from schools, directors and teachers and the opinions of directors and teachers about meeting these expectations
  1. Tez No: 691809
  2. Yazar: SELİN GALOLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilinde Çankaya, Etimesgut ve Mamak ilçelerinde ilkokul öğrencisi velilerinin okullardan, yöneticilerden ve öğretmenlerden beklentileri ile söz konusu bölgelerde çalışan okul yöneticisi ve öğretmenlerin bu beklentilerin karşılanmasına ilişkin görüşlerinin neler olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Olgubilim deseni kullanılarak hazırlanan bu araştırma nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde Çankaya, Mamak ve Etimesgut ilçelerinin özel ve resmi ilkokullarına devam eden öğrencilerin velilerinden gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 30 kişi, 10 okul yöneticisi ve 10 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“içerik analizi tekniğiyle”analiz edilmiş ve raporlaştırılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre, veliler okuldan; çocuklarına iyi bir gelecek sağlamasını, iyi yurttaşlar yetiştirmesini, özgüvenli, kişilik sahibi insanlar yetiştirmesini ve sosyal insanlar olarak yetiştirilmelerinin sağlanmasını beklemektedirler. Velilerin öğretmenlerden ve okul yöneticilerinden çocuklarına akademik başarı sağlamaları, ilgi göstermeleri, sosyal-kültürel etkinliklere katılımın sağlanması, velilere geri bildirimde bulunulması konusunda beklentileri vardır. Velilerin okul yöneticilerinden en fazla beklenti içinde oldukları iki konu temiz bir okul çevresi ve güvenlik konusundadır. Araştırma sonuçlarına göre veliler temizlik ve güvenlik konusundaki beklentilerinin karşılanamadığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Öğretmenler, velilerin akademik başarı konusundaki en büyük beklentilerinin sınavlardan yüksek not almaları olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler velilerin beklentilerinin çok fazla olmasının onları sıkıntıya soktuğu konusunda sonuç bildirmişlerdir. Devlet okulu öğretmenleri velilerin çocuklarıyla ilgili en iyi olanı beklemelerini anlaşılabilir bulurken, özel okul velilerinin sınırsız beklenti içerisinde olmalarının onları zor durumda bıraktığını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan okul yöneticilerinin hepsi velilerin yüksek akademik başarı beklentisi içinde olmakla birlikte en çok temizlik ve güvenlik konusunda beklenti içerisinde olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to reveal the expectations of elementary school parents from schools, directors and teachers working in the districts of Çankaya, Etimesgut, and Mamak in Ankara province, and the opinions of school directors and teachers about meeting these expectations. The study, which was designed using a phenomenological pattern, was carried out using qualitative research methods. The study group of the study consists of 30 parents of the students who attend the private and public elementary schools of Çankaya, Mamak, and Etimesgut districts in Ankara, 10 school directors, and 10 teachers, who voluntarily agreed to participate in the study. The data of the research was analyzed and reported by“content analysis technique”. According to the results of the study, parents expect from the schools that they provide a bright future for their children and help them become good citizens and become self-confident individuals with social personalities. Parent expectations from the school directors and teachers include that they provide academic success for their children, they show interest and care for their children, they maintain participation in socio-cultural activites, and they provide constructive feedback to the parents. The two most important items that parents expect from school directors are clean school environment and safety. Based on the results of the study, the parents stated that their expectations about cleanliness and safety were not met. The teachers stated that the parents' biggest expectation about their children's academic success consists of getting high grades in the exams. The teachers also stated that such high expectations from the parents often leave them in a hard situation. While public school teachers find it reasonable that parents expect the best for their children, private school teachers think that parents' endless amount of expectations leave them in a hard situation. All of the school directors who participated in the study stated that while the parents had high expectations of academic success for their children, they had expectations about cleanliness and safety the most.