Taekwondo sporcularının öz yeterlilik ve duygusal zeka düzeylerinin incelenmesi
Examination of self-efficacy and emotional intelligence levels of taekwondo athletes
- Tez No: 691854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada Taekwondo sporcularının öz yeterlilik ve duygusal zeka düzeylerinin incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 yılı Antalya ilinde lisanslı olarak Taekwondo sporu yapan 18 yaş üstü sporcular oluşturmuştur. Yaklaşık evren büyüklüğü bilgisine, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Bilgi Yönetim Sisteminin veri tabanı araştırılarak ulaşılmış olup örneklem büyüklüğü hesaplamasında bu çalışmanın 0,95 güvenirlik ve 0,05 örneklem hatası ile temsil yeterlilikleri ölçülmüştür. Veriler atılımcılara yüz yüze ulaştırılacak ve gönüllü olarak araştırmaya katılımı esas alınacaktır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluşturmuştur. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Sherer ve arkadaşları (1982) tarafından geliştirilen, Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan, 17 maddeden oluşan Genel Özyeterlilik ölçeği ve üçüncü bölümde Shutte ve diğ. (1998) tarafından geliştirilen Lane vd. (2009) tarafından revise edilen Türk kültürüne uyarlaması Adiloğulları ve Görgülü (2015) tarafından yapılan Duygusal zeka ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. İkili değişkenler için Mann Whitney U testi testi, ikiden fazla değişkenler içi Kruskal Wallis H testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the self-efficacy and emotional intelligence levels of Taekwondo athletes were examined. The working group of this research consisted of athletes over the age of 18 who are licensed and engaged in active Taekwondo sports in the city of Antalya in 2020-2021. Approximate population size information will be obtained by researching the database of Antalya Youth Services and Sports Provincial Directorate Information Management System, and in calculating the sample size, the representation competencies of this study were measured with a reliability of 0.95 and a sample error of 0.05. The data will be delivered to the participants face to face and their voluntary participation in the research will be taken as a basis. The questionnaire used to collect relevant data in the study consists of three parts. In the first part, demographic information, in the second part, the General Self-Efficacy scale ,which consists of 17 entries, developed by Sherer and others(1992) and translated into Turkish by Yıldırım and İlhan(2010) in the third part emotional intelligence scale developed by Shutte and others (1998) and revised by Lane and others, adapted to Turkish culture by Adiloğulları and Görgülü (2015), was used. The obtained data were statistically analyzed with the SPSS 25.0 package program. Mann Whitney U test was used for binary variables whereas Kruskal Wallis H test was used for more than two variables.