Okçuluk sporuyla uğraşan sporcuların nöro-geribildirim ile odaklanma ve sakinlik analizi
Analysis of attention and meditation of athletes, who are into archery, with neuro-feedback
  1. Tez No: 691860
  2. Yazar: SAYGIN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada; okçulukla uğraşan sporcuların nöro-geribildirim ile atış puanları arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Giyilebilir EEG teknolojisi kullanarak okçuların odaklanma ve sakinlik düzeylerinin atış sırasındaki zihinsel aktiviteleri incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunu 11-16 yaş aralığında ve 0.1 ile 3 yıl arasında okçuluk deneyimi olan 2020-2021 Eğitim- Öğretim yılında Trabzon ili, Ortahisar ilçesinde öğrenim gören üç (3) kadın, iki (2) erkek toplam beş (5) sporcu oluşturmaktadır. Ölçümler Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı bulunan Beşirli Tenis Kortlarında okçuluk antrenmanları için tahsis edilen spor salonunda yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak NeuroSky (2004) tarafından geliştirilen Mindwave Mobile 2 EEG kulaklık kullanılmıştır. Cihaz kişinin gama (γ), alfa (α), beta (β), teta (θ), delta (δ), sakinlik, dikkat ve göz kırpma gibi beyin dalga frekanslarını ölçmektedir. Bu cihazdan alınan veriler bir BBA (Beyin Bilgisayar Arayüz) yazılımı olan Neuro Experimenter ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sporculara 18 metre mesafeden 40 cm'lik 10 halkalı hedeflere 21 atış yaptırılmış ve sonuçlar tek tek kayıt altına alınmıştır. Veri setinin normallik değerlerini (basıklık ve çarpıklık), Kolmogorov- Smirnov ve çok değişkenli normal dağılım değerlerini (Mahalanobis Uzaklık Katsayısı) sağlamayan 24 veri araştırmaya dahil edilmemiştir. Alınan ölçümler SPSS 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Dikkat ve sakinlik düzeyinin atış puanlarına ektisi olup olmadığını incelemek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda değişkenler arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve bu değişkenlerin yordama düzeyini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet değişkeninin atış puanı üzerinde anlamlı farklılık gösterdiği, eğitim durumu değişkeninin atış puanlarında anlamlı bir farklılık göstermediği, yaş değişkeninin atış puanları üzerinde anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Temel hipotez olan dikkat ve sakinlik düzeylerinin atış puanları üzerindeki etkisini pearson kolerasyon analiz sonuçlarına göre incelediğimizde, sporcuların atış puanları ile dikkat düzeyleri arasında ve sporcuların atış puanları ile sakinlik düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda sporcuların dikkat ve sakinlik düzeylerinin artması durumunda atış puanlarının da artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the relationship between neuro-feedback and the performance of athletes who are interested in Archery. The Archers' mental activities of their attention and Meditation levels while shooting is examined by using wearable EEG technology. In the research, scanning method, which is quantitative research methods, were used. Researching group is consist of (2) male and (3) female athletes who are studying in Ortahisar of Trabzon province on 2020-2021 education term. The athletes,whose ages varies between 11 and 16 have been chosen randomly and they have 0.1- 3 yeras of experiment on archery. Measurements are done in the sports hall allocated for archery training at Beşirli Tennis Courts affiliated to Trabzon Provincial Directorate of Youth and Sports. In the research, Mindwave Mobile 2 EEG headset which developed by Neurosky (2004) is used as data collection tool. The device measures brain wave frequencies such as gamma (γ), alpha (α), beta (β), theta (θ), delta (δ), calmness, attention, and blinking. The data obtained from this device are transferred to the computer with Neuro Experimenter, a BCI (Brain Computer Interface) software. 21 shots are fired at targets with 10 rings of 40 cm from a distance of 18 meters and the results have been recorded one by one. 24 data which is not provide the normal values (kurtosis and skewness), Kolmogorov- Smirnov and multivariate normal distribution values (Mahalanobis Distance Coefficient) of the data set are not included in the study. The measurements are analyzed using the SPSS 24 package program. Pearson correlation analysis is performed to examine whether the level of attention and calmness have an effect on shooting scores or not. As a result of this analysis, a meaningful relationship is found between the variables. And to determine the predictive level of these variables, multiple linear regression analysis technique is used. According to the results of the research, it is determined that the gender variable shows a meaningful difference on the shooting scores while the education status variable and the age variable do not show a significant difference in the shooting scores. When we investigate the effect of attention and maditation levels on shooting scores, which is the main hypothesis, according to the results of the Pearson correlation analysis, it is seen that there is a positive and meaningful relationship between the shooting scores of the athletes and their meditation level. Also, It is found that there is a positive and maeaningful relationship between the shooting scores of the athletes and their attention level. In this direction, it is revealed that if the attention and meditation levels of the athletes increase, their shooting scores will also increase.