Fitness katılımcılarının beden algısı ve egzersiz bağımlılığı
Body perception and exercise addiction of fitness participants
- Tez No: 691873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEPİKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, fitness katılımcılarının beden algısı ve egzersiz bağımlılığı durumu arasındaki ilişkiyi bazı (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ilişki durumu, medeni durumu, egzersiz yaşı, egzersiz yapma sıkığı –haftalık/günlük- vücut kitle indeksi) demografik değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Mersin ilinin çeşitli ilçelerinde bulunan fitness merkezlerine giden 382 erkek, 162 kadın toplam 544 gönüllü birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Bedenini Beğenme Ölçeği”ve“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, Pearson Korelasyon Analizi ve One Way Anova Analizi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda“cinsiyet, ilişki durumu, medeni durumu”değişkenleri açısından Bedenini Beğenme Ölçeği ve Egzersiz Bağımlılığı Ölçeğinde anlamlı farklar bulunamamıştır.“Yaş”değişkeninde sadece EBÖ'nün alt boyutu olan aşırı odaklanma ve duygu değişiminde anlamlı farklılık bulunmuştur.“Eğitim Düzeyi”değişkeninde EBÖ'nün alt boyutu olan bireysel-sosyal ihtiyaçların ertelenmesi boyutunda ve BBÖ boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kadın ve erkek katılımcılarda,“Vücut Kitle İndeksi”ile Bedenini beğenme ve egzersiz bağımlılığının bazı boyutları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Son olarak“Egzersiz Yaşı, Haftalık, Günlük egzersiz süresi”değişkenlerinde EBÖ'nün aşırı odaklanma ve duygu değişimi alt boyutunda ve BBÖ boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak; beden algısı ile egzersiz bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın;“yaş, eğitim düzeyi, vücut kitle indeksi, egzersiz yaşı, haftalık egzersiz süresi ve günlük egzersiz süresi”değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.“İlişki durumu ve medeni durumu”değişkeninde ise anlamlı bir farklıık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between body perception and exercise addiction status of fitness participants according to some demographic variables. Individuals were included in the study at fitness centers in various districts of Mersin province. A total of 544 volunteers, 382 men and 162 women, participated in the study.“Demographic data form”,“Body Appreciate Scale”and“Exercise Addiction Scale”were used as data collection tools in the research. Descriptive statistics, t-test, Pearson correlation analysis and one-way ANOVA analysis were applied in the analysis of the data. As a result of the analysis, there was no significant difference in the body appreciate scale and Exercise Addiction Scale in terms of“sex, relationship status, marital status”variables. In the“age”variable, a significant difference was found in hyperfocus and emotion change, which is only the sub-dimension of the exercise addiction scale In the“level of education”variable, significant differences were found in the dimension of the postponement of individual-social needs, which is the sub-dimension of the EBÖ, and in the size of the BBÖ. It was found that there was a low level of association in women and men in the variable“ body mass index”. As a result; there was a significant relationship between body perception and exercise addiction, and dec differences were found in the variables of the study“age, education level, body mass index, exercise age, weekly exercise time and daily exercise time”. There was no significant difference in the“ relationship status and marital status ”variable.