Avülsiyon yaralanmalarına yönelik hazırlanan broşür bazlı yüz yüze ve web tabanlı bilgilendirme araçlarının etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effectiveness of brochure based face to face and web based information tools prepared for avulsion injuries
  1. Tez No: 691887
  2. Yazar: SERPİL SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dental avülsiyon; dişin yuvasından tamamen çıktığı, tüm diş yaralanmalarının %1-16'sını oluşturan, hem ebeveynler hem de çocuklar üzerinde psikolojik ve ekonomik zorluklar yaratan yaralanmalardır. Bu araştırmada amaç; katılımcılara iki farklı yöntemle avülsiyon yaralanmalarına müdahale eğitimi verilerek ilgili konu hakkındaki bilgi düzeylerinin, farkındalıklarının artırılması ve bu iki bilgi aracının etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Araştırmaya 125 katılımcı broşür bazlı bilgilendirme (BBB) grubunda, 125 katılımcı web tabanlı bilgilendirme grubunda (WTB) olacak şekilde toplam 250 katılımcı katıldı. Eğitim klinikte hastalardan izole bir şekilde gerçekleştirildi ve her bir katılımcıya ayrı ayrı eğitim materyali uygulandı. Katılımcılardan içeriğinde demografik özelliklerin, travma öyküsünün, öz değerlendirme ve sağlık bilgi arama davranışlarının sorgulandığı anket formunu eğitimden önce; avülsiyon yaralanmalarına müdahale ile ilişkili bilgilerin sorgulandığı 6 sorudan oluşan anket formunu ise eğitimden önce (ÖT), eğitimden hemen sonra (ST1) ve eğitimden 3 ay sonra (ST2) doldurmaları istendi. İstatistiksel analizler sırasında Ki-Kare ve Mc Nemar testi kullanıldı. Tüm analizlerde p0.05). Katılımcıların avülsiyon yaralanmalarının yönetimiyle ilgili bilgi düzeylerini ölçmek için yapılan ankette 1. soruda travma sonucu tamamen yerinden çıkan süt dişinin tekrar yerine yerleştirilip yerleştirilemeyeceği, 2. soruda travma sonucu tamamen yerinden çıkan daimi dişin tekrar yerine yerleştirip yerleştirilemeyeceği, 3. soruda tamamen yerinden çıkan daimi dişin yerine yerleştirilmeden önce nasıl temizleneceği, 4. soruda tamamen yerinden çıkan daimi dişi yerine yerleştirirken dişin nasıl yerleştirileceği, 5. soruda travma sonucu tamamen yerinden çıkan daimi dişe yapılacak müdahale için en uygun zaman, 6. soruda ise travma sonucu tamamen yerinden çıkan dişin en iyi saklama ortamının ne olduğu sorgulanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; hem BBB hem de WTB grubunda yer alan katılımcıların bilgi düzeylerinin zamana bağlı değişim analizinde ÖT-ST1 arasında 2, 3, 4 ve 6. sorularda istatistiksel olarak anlamlı derecede artma tespit edildi (p0.05). Bununla birlikte ST1 anketinde 3.
Özet (Çeviri)
Dental avulsion is when the tooth is completely out of its socket; these are injuries that make up 1-16% of all dental injuries and create psychological and economic difficulties on both parents and children. The aim of this study is to provide participants with avulsion injury intervention education by two different methods and to increase their knowledge level and awareness about the related subject and to evaluate the effectiveness of these two information tools comparatively. A total of 250 participants participated in the study, including 125 participants in the brochure-based information group (BBI) and 125 participants in the web-based information group (WBI). The education was carried out in isolation from the patients in the clinic and the training material was applied to each participant separately. Before the training, the questionnaire form in which demographic characteristics, trauma history, self-assessment and health information seeking behaviors were questioned by the participants; they were asked to fill out a questionnaire consisting of 6 questions about the information related to the intervention for avulsion injuries before the education (pretest), immediately after the education (post test 1) and 3 months after the education (post test 2). Chi-square and Mc Nemar tests were used during statistical analysis. A p0.05). The questionnaire used to measure participants' level of knowledge about the management of avulsion injuries; Q1. 'Whether the primary tooth that was completely displaced as a result of trauma could be replaced', Q2. 'Whether the permanent tooth that was completely displaced as a result of trauma could be replaced', Q3. 'It was not possible to replace the completely displaced permanent tooth', Q4. 'How to hold the fully displaced permanent tooth while placing it', Q5. 'The most appropriate time for the intervention to the permanent tooth that was completely displaced as a result of the trauma', Q6. 'The best storage environment for the tooth that was completely displaced as a result of trauma was questioned. When the results are evaluated; in the analysis of the time dependent change in the knowledge levels of the participants in both the BBI and WBI groups, a statistically significant increase was found between pretest (PT)- post test 1 (PT1) in questions 2, 3, 4, and 6 (p0.05).