Halluks valgus deformitesi olan ve olmayan bireylerde ayak postürü, alt ekstremite fonksiyonları, denge, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The comparison of foot posture, lower extremity functions, balance, physical activity levels and quality of life of subjects with and without hallux valgus deformity
  1. Tez No: 691893
  2. Yazar: BÜŞRA SAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Halluks valgus günümüzde gittikçe artan bir sıklıkla görülen, tedavi edilmediği takdirde hastanın günlük aktivitelerini ileri derecede kısıtlayan, ayak başparmağının ağrılı ve ilerleyici bir hastalığıdır. Çalışmamızın amacı; halluks valgus deformitesi olan bireylerde ayak postürü, alt ekstremite fonksiyonları, denge, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesini araştırmak, halluks valgus deformitesi olmayan bireyler ile karşılaştırmak ve bu parametrelerin deformite şiddeti ile ilişkisine bakmaktır. Materyal-Metod: Çalışmaya halluks valgus tanısı almış 46 birey-92 ayak (cinsiyet=44 kadın 2 erkek, yaş=37,2±12,1 yıl, BKİ= 25,25±5,06 kg/cm²) ve halluks valgus deformitesi olmayan 45 birey-90 ayak (cinsiyet=43 kadın 2 erkek, yaş=37,2±10,2 yıl, BKİ=24,83±4,41 kg/cm²) dâhil edildi, Bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedildi, halluks valgus deformite şiddeti Manchester skalası ile, ayak postürü Ayak Postür İndeksi ile, alt ekstremite fonksiyonları, Ayak Fonksiyon İndeksi, AOFAS Halluks MTF-İF Skalası ve fonksiyonel testler (10 metre yürüme, 10 basamak merdiven çıkıp inme, tek ayak ve çift ayak parmak ucunda durma) ile, denge tek bacak denge testi ve fonksiyonel uzanma testi ile, fiziksel aktivite düzeyi uluslar arası fiziksel aktivite anketi kısa form ile, yaşam kalitesi Manchester- Oxford Ayak Anketi ve Kısa Form 36 (SF-36) ile değerlendirildi. Bulgular: Ayak postürü halluks valgus olan bireylerde dominant ve dominant olmayan ayakta anlamlı derecede etkilenmiştir (p=0,001, p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Hallux valgus is a painful and progressive disease of the big toe, which is seen with increasing frequency today, severely restricting the daily activities of the patient if left untreated. The aims of our study were investigate foot posture, lower extremity functions, balance, physical activity level and quality of life in individuals with hallux valgus deformity, and to compare with individuals without hallux valgus deformity and to examine the relationship between these parameters and severity of deformity. Materials and Methods: Forty-six individuals-92 feet (gender=44 females 2 males, age=37.2±12.1 years, BMI= 25.25±5.06 kg/cm²) diagnosed with hallux valgus by a physician and 45 individuals-90 feet without hallux valgus deformity (gender=43 females 2 males, age=37.2±10,2 years, BMI=24.83±4.41 kg/cm²) were included in the study. Sociodemographic characteristics of the individuals were recorded. Hallux valgus deformity severity of individuals with Manchester scale, foot posture with Foot Posture Index, lower extremity functions with Foot Function Index, AOFAS Hallux MTF-IF Scale and functional tests (10 meters walking, 10 steps up and down stairs, standing on one and both toes), balance with single leg balance test and functional reaching Test, physical activity level with International Physical Activity Questionnaire Short Form, quality of life with Manchester-Oxford Foot Questionnaire and Short Form 36 (SF-36) was evaluated.