The impacts of psychosocial risk factors evaluated with COPSOQ-III in the health status of office workers amid COVID-19 pandemic
COVID–19 pandemisi sürecinde KOPSOR-III ile değerlendirilen psikososyal risk faktörlerinin ofis çalışanlarının sağlık durumu üzerine etkisi
- Tez No: 691894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ARIK TAŞYIKAN, PROF. DR. YÜCEL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisinin, sadece tıbbi bir risk faktörü olmayıp çalışma hayatında da süreç ve kriz yönetimi bağlamında hızlı ve radikal değişikliklere sebep olmuştur. Pandemi için alınan önlemler,“yeni normal”dönemde ofis çalışanlarının maruz kalabileceği psikososyal risk faktörleri ve bu faktörlerle ilişkili fiziksel ve mental sağlık sorunlarına neden olabileceği düşünülmüştür. Yöntem: Bu araştırma kesitsel bir çalışmadır. Çalışmada kullanılan hibrit anket, KOPSOR-III ve OHCOW anketlerinden alınan ilgili sorulardan oluşmaktadır ve Ekim – Aralık 2020 arasında, İstanbul'da bulunan özel bir şirketin ofisinde dönüşümlü (ev/ofis) çalışmaya devam eden toplam 340 ofis çalışanına gönüllülük esasına göre yöneltilmiştir. Çalışmaya 175 gönüllü ofis çalışanı (%51,5) katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik (v23) programında analiz edilmiştir. Bağımsız ve bağımlı değişkenlerin tek değişkenli analizlerde student t-testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada, çok sayıda değişken olmakla birlikte en önemli bulgular arasında verilerin toplandığı dönemdeki, iş yerinde güven ve rol açıklığı eksiklikleri, iş yükü, iş-ev çatışmaları ile iş anlamsızlığı ve kalitesizliği değişkenlerinin yanı sıra iş ve çalışma koşulları güvencesizliği değişkenlerine yüksek skor veren çalışanlarda yüksek anksiyete durumu gözlemlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar saptanmıştır. Ayrıca, bazı spesifik psikososyal riskleri daha yüksek oranda yaşayanların orta düzey yöneticiler (uygulatıcılar) olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bir çok psikososyal risk faktörünün, katılımcıların mevcut genel sağlık ve anksiyete durumları üzerinde olumsuz etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Şirketin belirlemiş olduğu dönüşümlü esnek çalışma sisteminin çalışanlar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz yönleri söz konusudur. Psikososyal risklerin, özellikle kriz dönemlerinde neden olabileceği olumsuzlukları öngörüp en aza indirgeyebilmek için çalışanlar ve iş yerleri arasında bir güvenli ve sağlıklı bir iletişim köprüsü kurarak gerekli aksiyonların zamanında alınması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The COVID-19 pandemic is not only a medical risk factor, but also caused rapid and radical changes in working life in the context of process and crisis management. It was thought that the measures taken for the pandemic may raise psychosocial risk factors that office workers may exposed to in the“new normal”period and physical and mental health problems associated with these factors. Method: This research is a cross-sectional study. The combined questionnaire used in the study consists of relevant questions from the COPSOQ-III and OHCOW questionnaires and was voluntarily presented to a total of 340 office workers who continued to work in rotation (home/office) arrangement at the office of a private company in Istanbul between October- December 2020. 175 volunteer office workers (51.5%) participated in the study. The obtained data were analyzed in SPSS statistics (v23) program. Student t-test and chi-square test were used for univariate analyzes of independent and dependent variables. Results: In the study, albeit there are many independent variables, the most important findings are among the employees of those had high anxiety state had statistically significant high scores of the variables of lack of trust, role clarity in the workplace, workload, work-home conflicts, meaninglessness of task, quality of work and insecurity of job, and insecurity of working conditions. In addition, it was found that supervisors (enforcers) were the ones who exposed to some specific psychosocial risks at a higher rate. Conclusion: It has been observed that many psychosocial risk factors have negative effects on the current general health and anxiety status of the participants. The rotating flexible working system determined by the company has both positive and negative aspects on employees. It is important to take necessary actions in a timely manner by establishing a safe and healthy communication bridge between employees and workplaces in order to foresee and minimize the negative effects that psychosocial risks may cause, especially during crisis periods.