Yoğun bakım hemşirelerinin diyabet bilgi düzeyinin incelenmesi
Determination of diabetes knowledge level in icu nurses
  1. Tez No: 691895
  2. Yazar: NESLİHAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL AVDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyabet Hemşireliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş-Amaç: Diabetes mellitus (DM), insülin sekresyon bozuklukları ya da insülin yokluğu nedeniyle gelişen hiperglisemiye bağlı komplikasyonlar ile seyreden metabolik bir sendromdur. Yoğun bakım ünitelerinde takip edilen diyabetli hastalarda glukoz regülasyonu mortalite ve morbiditeyi belirleyen önemli faktörlerden biridir. Yoğun bakım ünitelerinde takip ve tedavinin primer sorumlusu yoğun bakım hemşirelerinin iyi bir glukoz regülasyonu için genel diyabet ve insülin uygulamalarına yönelik bilgi düzeyleri oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinin diyabet ile ilgili bilgi düzeylerini ve etkileyen faktörleri incelemektir. Materyal-Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Şubat 2021- Haziran 2021tarihleri arasında toplam 328 yoğun bakım hemşiresi ile yürütülmüştür. Katılımcıların gönüllü olurları alınarak demografik soru formu ve Michigan Diyabet Araştırma Eğitim Merkezi (MDRC) tarafından geliştirilen Diyabet Bilgi Testi ile anketler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında Kruskal Wallis, Mann Withney U, Wilcoxon W testleri uygulanarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık ise p ˂ 0.05 olarak tanımlanmıştır. Bulgular ve Sonuç: Araştırmamızda yoğun bakım hemşirelerinin demografik verilerine göre, anketlere verdikleri cevapları karşılaştırdığımızda; DM bilgi düzeyini etkileyen en önemli faktörün eğitim düzeyi ve diyabetli yakın sayısı olduğu saptanmıştır. Kadın cinsiyette de bilgi düzeyi yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda YB hemşirelerinde DM bilgi düzeyleri %74.8 çıkmasına rağmen istatistiksel açıdan YB sertifikası olan ve olmayan, daha önce DM eğitimi alan ve almayan hemşireler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuçlar doğrultusunda, yoğun bakım hemşirelerini değerlendirebilmek için hizmet içi ve yoğun bakım sertifika programında verilen diyabet eğitim içeriklerinin ve anket sorularının tekrar gözden geçirilerek, yoğun bakım hizmetlerine yönelik planlaması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose : Diabetes mellitus is a metabolic syndrome that progresses with complications related to hyperglycemia due to insulin secretion disorders or absence of insulin. Glucose regulation is one of the important factors determining mortality and morbidity in diabetic patients followed in intensive care units. The knowledge level of the intensive care nurses, who are primarily responsible for the follow-up and treatment in intensive care units, about general diabetes and insulin applications is very important for a good glucose regulation. The aim of this study is to determine the knowledge level of intensive care nurses about diabetes and the factors affecting it. Material-Method: The descriptive study was conducted with a total of 328 intensive care nurses between February 2021 and June 2021. With the voluntary consent of the participants, demographic questionnaires and the Diabetes Knowledge Test developed by the Michigan Diabetes Research Education Center (MDRC) were applied. The obtained data were evaluated by applying Kruskal Wallis, Mann Withney U, Wilcoxon W tests in SPSS 25.0 program. Statistical significance was defined as p ˂ 0.05. Conclusions: In our study, when we compared the answers given to the questionnaires according to the demographic data of the intensive care (ICU) nurses; It has been determined that the most important factors affecting the knowledge level of DM are the level of education and the number of relatives with diabetes. The level of knowledge was also found to be high in female gender. In our study, although the DM knowledge level of ICU nurses was 74.8%, there was no statistically significant difference between nurses with and without ICU certificate and between nurses who had and did not receive DM training before. In line with the results, in order to evaluate the intensive care nurses, it is recommended that the diabetes education content and survey questions given in the in-service and intensive care certificate program should be reviewed and planned and implemented for intensive care services.