Heterojen otoregresif modeller yardımı ile gerçekleşen oynaklık tahmini: BİST 100 örneği
Volatility estimation using heterogeneous autoregressive models: The case of BIST 100
  1. Tez No: 691906
  2. Yazar: MELİKE MERİÇ TÜRENSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İŞCANOĞLU ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde HAR-RV, HAR-RV-J, HARQ, HARQ-J, CHAR, CHAR-Q modelleri yardımı ile BIST 100 endeksinin gerçekleşen Oynaklık tahmini ve modellerin örneklem içi ve örneklem dışı tahmin performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ek olarak, BIST 100 endeksinde sıçramaların varlığının test edilmesi amaçlanmaktadır ve bu amaç doğrultusunda Barndorff-Nielsen ve Shephard ( BNS) ve Ait-Sahalia ve Jacod (AJ) testleri kullanılmıştır. Tezde, 01.01.2018 ile 31.08.2020 dönemlerini kapsayan (60757 veri) 5 dakikalık yüksek frekanslı verilerden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, HAR-RV, HAR-RV-J, HARQ, HARQ-J, CHAR, CHAR-Q modeller ile tahmin edilen gerçekleşen oynaklığın gözlemlenen oynaklığa benzer hareketleri yakaladığı gözlemlenmiştir. Modellerin örneklem içi performans karşılaştırılmasında düzeltilmiş- R^2 ve QLIKE kayıp fonksiyonları kullanılmıştır. Düzeltilmiş-R^2 en iyi model olarak HAR-RV-J model, QLIKE kayıp fonksiyonuna göre en iyi model HARQ-J model sonucuna ulaşılmıştır. Modellerin örneklem dışı performans karşılaştırılmasında 20 günlük kayan pencere yöntemi kullanılmış ve performanslar MSE ve QLIKE kayıp fonksiyonları yardımı ile karşılaştırılmıştır. Bulgulara göre örneklem dışı performanslarında MSE değerine göre HAR-RV modelini en iyi model olarak belirlenirken, QLIKE değerlerine göre ise CHAR modeli en iyi model sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to estimate the realized volatility of the BIST 100 index with the help of HAR-RV, HAR-RV-J, HARQ, HARQ-J, CHAR, CHAR-Q models and to compare the in-sample and out-of-sample estimation performances of these models. In addition, it is aimed to test the presence of jumps in the BIST 100 index and for this purpose Barmdorff-Nielsen and Shephard (BNS) and Ait-Sahalia and Jacod (AJ) tests were used. The thesis covers 5-minute high-frequency data (60757) for the period 01.01.2018 - 31.08.2020. The results show that, HAR-RV, HAR-RV-J, HARQ, HARQ-J, CHAR, CHARQ models can catch movements of observed realized volatility. On the other hand, Adjusted-R^2 and QLIKE loss functions are used to compare the in-sample performance of the models. According to Adjusted-R^2 HAR-RV-J model. On the other hand, the 20-day rolling window analysis is used to compare the out-of-sample performance of the models and the performances are compared with the help of MSE and QLIKE loss functions. Accordingly, in the out-of-sample performances the HAR-RV model has the smallest MSE values, while the CHAR model has the smallest QLIKE values.