Endomikorizal fungusların domateste fusarıum solgunluğu (Fusarium oxysporum f.sp.lycopersici)'na karşı kullanılma olanaklarının araştırılması
Investigation of the usage possibilities of endomycorizal fungi against fusarium wild in tomatoes (Fusarium oxysporum f.sp.lycopersici)
- Tez No: 691914
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda domates bitkisinde solgunluğa neden olan Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici'ye karşı mikorizal fungus türler Funneliformis mossaea, Glomus cloidum, Glomus etunicatum, Glomus coledonium, Glomus intraradices, Rhizophagus clorus, Glomus fasciculatum ve 3 adet ticari preparat (Symbion VAM, Endoroots, Myco UP)'ın domateste; farklı mikorizal fungusların kök kolonizasyonuna etkisi, bitki gelişimine etkisi, Fusarim solgunluğuna karşı hastalık oluşumu üzerine etkisi, fenolik bileşiklerdeki değişimler incelenip hastalık oluşumu araştırılmıştır. Domates bitkisinde mikoriza+FOL uygulamasında %80 etki gösteren mikorizal tür Glomus clodium olurken, kullanılan ticari preparatlar arasında %28-36 oranında değişkenlik göstermiş olup kontrol bitkisiyle fark gözlenmemiştir. Diğer yandan kök kolonizasyonu açısından en fazla kolonizasyon %92,4 oranında Glomus coledium'da tespit edilmiştir. Bitki boyu, yeşil ve kök kuru ağırlıkları açısından bakıldığında üretimi yapılan mikorizal türler arasında Glomus intraradices'in etkisi ile artış gözlenirken ticari preparatlarda bu artış Symbion VAM'da saptanmıştır. Farklı mikorizal türlerin 3 farklı inokulasyon uygulanmıştır ve en iyi kolonizasyon tohuma ekim uygulamasında gözlenmiştir. Fenolik bileşikler açısından bakıldığında ise hastalığa karşı savunma mekanizmasında Funnelliformis mosseae (839𝜇g)'da artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, Fusarium oxysporum f.sp. Against lycopersici, mycorrhizal fungi species Funneliformis mossaea, Glomus cloidum, Glomus etunicatum, Glomus coledonium, Glomus intraradices, Rhizophagus clorus, Glomus fasciculatum and 3 commercial preparations (Symbion VAM, Endoroots, Myco UP) were found in tomato; The effects of different mycorrhizal fungi on root colonization, plant growth, disease formation against Fusarim wilt, changes in phenolic compounds were examined and disease formation was investigated. While the mycorrhizal species Glomus clodium was 80% effective in the application of mycorrhiza+FOL in the tomato plant, it showed a variation of 28-36% between the commercial preparations used, and no difference was observed with the control plant. On the other hand, in terms of root colonization, the highest colonization rate was 92.4% in Glomus coledium. In terms of plant height, green and root dry weights, an increase was observed among the mycorrhizal species produced with the effect of Glomus intraradices, while this increase was detected in Symbion VAM in commercial preparations. Three different inoculations of different mycorrhizal species were applied and the best colonization was observed in seed sowing. In terms of phenolic compounds, an increase was found in Funnelliformis mosseae (839𝜇g) in the defense mechanism against the disease.