Sağlık çalışanlarında hepatit A, hepatit B hepatit C ve HIV seroprevalansı: Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Seropositivity of personal HIV, HAV, HBV, HCV's health in their health in a training and research hospital was targeted for service purposes
  1. Tez No: 691996
  2. Yazar: YASİN AYDOĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bir eğitim ve araştırma hastanesinde sağlık hizmetlerinde çalışan personele HIV, HAV, HBV, HCV bulaşıcı hastalıklarının seropozitiflik durumunun araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde kan ve hasta ile temasla enfeksiyon riski taşıyan 465 sağlık personelimize ait 01.03.2020 ile 01.03.2021 tarihleri arasında periyodik muayenelerinde istenen tahliller geriye dönük taranmıştır. Muayene sırasında istenen HBsAg, Anti-HBS, Anti-HCV, Anti-HAV ve Anti-HIV laboratuvar örnekleri de kemilüminesans esasına dayanan“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) yöntemiyle çalışıldı. BULGULAR: Personelimizin 147 (%31,6)'si erkek, 318 (%68,4)'i kadın olup, yaş ortalaması 37,23± 9,50 (minimum 20, maksimum 66) yıldı. Çalışmaya katılan personelimizin 195 (%41,9)'u hemşire, 199 (%42,8)'sı doktor 71 (%15,3)'si diğer sağlık personeli idi. Personelin 163 (%35,1)'si dahili servislerde, 212 (%45,6)'si cerrahi servislerde çalışmaktaydı. Personelimizin 458'inde Anti-HBS pozitifliği tespit edilirken, 6 (%1,29)'inde HBsAg pozitifti. Anti-HCV sadece 3 (%0,64) temizlik personelinde pozitif olarak saptandı. Hastanemizde çalışan personelin hiçbirinde Anti-HIV pozitifliğine rastlanmadı. Toplam 465 personelde Anti-HAV çalışılmış olup, bunların 294 (%63,2)'sinde pozitiflik saptandı. SONUÇ: Hastalığın morbidite ve mortalitesi yaşla orantılı arttığından erişkinlerde hepatit A enfeksiyonu ciddi tedavi maliyetlerine ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla orta bölgelerinde erişkin dönemde bu enfeksiyona personelimizin duyarlı ve komplikasyonlara açık büyük bir kesimin ortaya çıkması endişe verici bulmaktayız. Hastanemizde hepatit B'ye karşı yüksek bağışıklık oranına rağmen duyarlı personellerin olması endişe vericidir. Tüm sağlık çalışanları seropozitiflik yönünden taranmalı, hepatit B ve hepatit A'ya karşı bağışık olmayan personel aşılama programına alınmalıdır. HBV, HCV ile infekte personelin takibi ve tedavisi önem taşımaktadır Sağlık çalışanlarına yönelik yıllık taramaların sağlanması, eksik muayenesi olanların uyarı sistemi içinde yönlendirilmesi, laboratuvar sonuçlarının takibi, aşıya veya gerekli görülen branşlara yönlendirilmesi ile personelin birincil korunması sağlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: Viral Hepatit Bağışıklama, Sağlık Çalışanları, Hepatit B
Özet (Çeviri)
AIM: Seropositivity of personal HIV, HAV, HBV, HCV's health in their health in a training and research hospital was targeted for service purposes MATERIALS AND METHODS: The analyzes requested in the periodic examinations between 01.03.2020 and 01.03.2021 of our 465 health personnel, who are at risk of infection by contact with blood and patients in our hospital, were scanned retrospectively. HBsAg, Anti-HBS, Anti-HCV, Anti-HAV and Anti-HIV laboratory samples requested during the examination were also studied with the“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) method based on chemiluminescence. RESULTS: 147 (31.6%) of our personnel were male and 318 (68.4%) were female, with a mean age of 37.23± 9.50 (minimum 20, maximum 66) years. 195 (41.9%) of our personnel participating in the study were nurses, 199 (42.8%) doctors, 71 (15.3%) other health personnel. Of the personnel, 163 (35.1%) were working in internal services and 212 (45.6%) were working in surgical services. Anti-HBS positivity was detected in 458 of our personnel, while HBsAg was positive in 6 (1.29%). Anti-HCV was positive in only 3 (0.64%) cleaning personnel. Anti-HIV positivity was not found in any of the personnel working in our hospital. Anti-HAV was studied in a total of 465 personnel, and 294 (63.2%) of them were positive. CONCLUSION: Since the morbidity and mortality of the disease increase with age, hepatitis A infection in adults causes serious treatment costs and loss of workforce. Therefore, we find it worrisome that a large portion of our personnel who are susceptible to this infection and open to complications in adulthood have emerged in the middle regions. Despite the high immunity rate against hepatitis B in our hospital, it is worrying that there are sensitive personnel. All healthcare workers should be screened for seropositivity, and personnel who are not immune to hepatitis B and hepatitis A should be included in the vaccination program. Follow-up and treatment of HBV, HCV-infected personnel is important. Primary protection of the personnel can be provided by providing annual screenings for healthcare professionals, directing those with missing examinations within the warning system, following the laboratory results, directing them to vaccination or branches deemed necessary. KEYWORDS: Viral Hepatitis Immunization, Healthcare Professionals, Hepatitis B