Farklı egzersiz düzeneklerine c.elegansların tepkilerinin gözlemlenmesi
Observation of the reactions of c.elegans to different exercise settings
  1. Tez No: 692020
  2. Yazar: ALİ SABAHATTİN SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE AKPINAR KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada; C.Elegansların farklı egzersiz düzeneklerine karşı ortaya koydukları tepkilerin gözlemlenmesi hedeflenmiştir. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan C. elegans'lar birçok özelliği bakımından özellikle egzersiz, yaşlılık, metabolik çalışmalarında kullanılan oldukça önemli bir model organizmadır. Örneğin; insanla yüksek homolojik benzerlik gösterirken, dondurulup saklanabilmekte ve gerektiğinde tekrar kullanılabilmektedirler. Nematodlara mikroakışkan egzersiz cihazında yüzme antrenmanı yaptırılmıştır. Egzersiz programı boyunca verilen elektrik gerilim miktarının belirlenmesi çalışmanın verimi bakımından oldukça önemli olmuştur. Bu değer nematodlardan alınan yanıta göre belirlenmiştir. Çalışmamızda inkübatör cihazı ile nematodların kültür ortamlarının sıcaklığı ayarlanarak üreme ve gelişim evrelerinin kontrolü sağlanmıştır. Antrenman programı uygulanarak deneylerden elde edilen istatiksel verilere göre; genel olarak ilk 30 saniyelik bölümün deneyin hızlanma, son 30 saniyelik bölümün ise yavaşlama evresi olduğu sonucuna varılmıştır. Uygulanan programın verimi bulgular ile kanıtlanmış olup aralıklı yüzme programı ile başarılı bir egzersiz elde edilmiştir. Çalışmada deneysel olarak kanıtlanmış olan gerilim değerinin ± 0,5 V/cm toleranslı olarak en iyi neticenin 3,5 V/cm değerinde elde edildiği sonucuna varılmıştır. Deneysel çalışmalar, C. elegans için oluşturulmuş egzersiz programı ile yürütülmüştür. Nematodların, akış odasındaki hareketleri değerlendirilerek deney düzeneğinin verimi elde edilmiştir. C. elegans için mikroakışkan egzersiz cihazının kullanılması, egzersiz cihazının deney düzeneğine entegre edilmesi sağlanarak özellikle yaşlanma ve metabolik hastalıklar ile ilgili ileriye dönük deneysel çalışmalarda kullanılabilecek bir egzersiz programı oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamız, uygulanan egzersiz programında yapılabilecek değişiklerin deney sonuçlarına doğrudan etki edeceğinden dinlenme ve yüzme sürelerinin arttırılıp azaltılması ile elde edilebilecek yeni antrenman programlarının yüzme egzersizi zorluk derecesini değiştireceğinden dolayı gelecek çalışmalarda yeni bulguların elde edilebileceği antrenman programlarının oluşturulmasına olanak sağlayabilecek bir antrenman programı olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study; It is aimed to observe the reactions of C.Elegans against different exercise mechanisms. C. elegans, which is used to achieve this goal, is a very important model organism used in exercise, aging and metabolic studies in terms of many features. For example; While they show high homological similarity with humans, they can be frozen and stored and reused when necessary. Swimming training was performed on nematodes in a microfluidic exercise device. Determining the amount of electrical voltage given during the exercise program has been very important in terms of the efficiency of the study. This value was determined according to the response from the nematodes. In our study, the temperature of the culture media of nematodes was adjusted with an incubator device and the control of reproduction and development stages was ensured. According to the statistical data obtained from the experiments by applying the training program; In general, it was concluded that the first 30-second part of the experiment was the acceleration phase and the last 30-second part was the deceleration phase. The efficiency of the applied program has been proven by the findings and a successful exercise has been obtained with the intermittent swimming program. In the study, it was concluded that the experimentally proven voltage value was obtained with a tolerance of ± 0.5 V/cm and the best result was obtained at 3.5 V/cm. Experimental studies were conducted with an exercise program created for C. elegans. The efficiency of the experimental setup was obtained by evaluating the movements of the nematodes in the flow chamber. The use of a microfluidic exercise device for C. elegans is of great importance in terms of creating an exercise program that can be used in prospective experimental studies, especially on aging and metabolic diseases, by integrating the exercise device into the experimental setup. Our study is recommended as a training program that will allow the creation of training programs in which new findings can be obtained in future studies, since the changes that can be made in the applied exercise program will directly affect the experimental results, and the new training programs that can be obtained by increasing or decreasing the rest and swimming times will change the difficulty level of swimming exercise.