Cerrahi hemşirelerinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between musculoskeletal disorders and quality of life in surgical nursing
- Tez No: 692021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırma, cerrahi hemşirelerinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi cerrahi birimlerde Aralık 2021 tarihinde yürütüldü. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi cerrahi birimlerde çalışan hemşireler (n= 235) çalışmanın evrenini, bir seneden fazla süredir cerrahi birimlerde çalışan, izinli olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler (n=120) oluşturdu. Veri toplama aracı olarak“Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Kısa Form 36”ve“İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu”kullanıldı. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama hesaplamaları, Kolmogorov-Simirnov testi, t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-wallis testi, Ki-kare testi kullanıldı. Ölçekler arası ilişki saptamak için Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %40.8'inin 30 yaş altı, %92.5'inin kadın, %51.7'sinin evli olduğu tespit edildi. Hemşirelerin KF-36 alt boyutlarının puan ortalamaları; fiziksel fonksiyon 73.95±21.96 puan, fiziksel rol güçlüğü 56.45±40.67 puan, ağrı 49.86±22.05 puan, genel sağlık algısı 54.75±20.28 puan, enerji 46.08±19.35 puan, sosyal fonksiyon 56.87±22.21 puan, emosyonel rol güçlüğü 53.05±42.66 puan, mental sağlık 54.60±18.83 puan olarak belirlendi. Son 12 ayda hemşirelerin %75.8'inde boyun, %74.2'sinde omuz, %83.3'ünde sırt, %15.0'ında dirsek, %36.7'sinde el/el bileği, %84.2'sinde bel, %50.0'ında kalça/uyluk, %61.7'sinde diz, %62.5'inde ayak/ayak bileği ağrısı olduğu belirlendi. KİS ağrı bölgeleri ile yaşam kalitesi alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulundu. KİS'inde son 12 ayda ağrı görülen bölge sayısı ile KF-36 alt boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında sosyal fonksiyon ve emosyonel rol güçlüğü hariç istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde, zayıf ve orta düzeyde ilişkiler bulundu. Sonuç: KİS ağrılarında ve yaşam kalitesi düzeylerinde tanımlayıcı ve mesleki özelliklerden bazılarının etkili olduğu görüldü. KİS ağrılarının yaşam kalitesinin bazı alt boyutlarına etki ettiği görüldü. KİS'inde son 12 ayda ağrı görülen bölge sayısı ile KF-36 alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde sosyal fonksiyon ve emosyonel rol güçlüğü alt boyutu hariç KİS ağrı bölgesi arttıkça yaşam kalitesi puanlarının anlamlı olarak düştüğü görüldü. Anahtar kelimeler; Hemşirelik; cerrahi hemşireliği; yaşam kalitesi; kas iskelet sistemi rahatsızlıkları
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the relationship between musculoskeletal disorders and quality of life in surgical nurses. Method: The descriptive study was conducted in Dokuz Eylül University Hospital surgical units in December 2020. Nurses working in the surgical units of Dokuz Eylül University Hospital (n= 235) have formed the population of the study while, the sample of the study consisted of nurses (n=120) who worked for more than one year on the specified dates, were not on leave and agreed to participate in the study.“Nurse Descriptive Characteristics Form”,“Short Form 36”and“The Nordic Musculoskeletal Questionnaire”were used as data collection tools. The data were evaluated using the SPSS 25.0 program. Data is evaluated with number, percentage and mean, Kolmogorov-Smirnov test, t test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Chi-square test. Pearson Correlation analysis was used to determine the inter-scale relationship. Findings: In the study, it was determined that 40.8% of the nurses were under the age of 30, 92.5% were women and 51.7% were married. Physical functioning mean score of SF-36 life quality sub-dimensions of nurses was 73.95±21.96, mean role-physical score was 56.45±40.67, mean bodily pain score was 49.86±22.05, general health perception mean score was 54.75±20.28, mean vitality score is 46.08±19.35, social functioning mean score was 56.87±22.21, mean role-emotional score was 53.05±42.66, and mean mental health score was 54.60±18.83. It has been determined that 75.8% of nurses had neck pain, 74.2% shoulder pain, 83.3% back pain, 15.0% elbow pain, 36.7% hand/wrist pain, 84.2% waist pain, 50.0% hip/thigh pain, 61.7% knee pain, 62.5% foot/ankle pain. Significant relationships were found between musculoskeletal pain regions and quality of life sub-dimensions. When the relationship between the number of areas of pain in the musculoskeletal system in the last 12 months and the SF-36 quality of life sub-dimensions was examined, statistically significant, negative, weak and moderate relationships were found, except for social function and emotional role difficulties. Conclusion: It has been found that some of the identifying and occupational characteristics are effective in musculoskeletal pain and quality of life levels. It was also seen that musculoskeletal pain affects some sub-dimensions of quality of life. When the relationship between the number of areas of pain in the musculoskeletal system in the last 12 months and the SF-36 sub-dimensions is examined, it was observed that the quality of life scores decreased significantly as the musculoskeletal system pain area increased except for the social functioning and role-emotional sub-dimensions. Key Words; Nursing, perioperative nursing, quality of life, musculoskeletal disorders