The effects of hypothalamic paraventricular oxytocin neurons on the hypofrontality in transgenic male mice
Transgenik erkek farelerde hipotalamik paraventriküler oksitosin nöronlarının hipofrontalite üzerine etkileri
- Tez No: 692022
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Oksitosin hipotalamik paraventriküler ve supraoptik çekirdekte üretilen ve birçok sosyal davranışta modülatör etkisi olan bir nöropeptitdir. Bugüne kadar bilinen tek bir oksitosin reseptörü vardır ve oksitosin nöromodulatör etkilerini bu reseptör üzerinden gerçekleştirmektedir. Oksitosin reseptörleri prefrontal korteks dahil olmak üzere beynin birçok bölgesinde bulunur ve birçok çalışmada hipotalamik oksitosin nöronlarının prefrontal kortekse projeksiyon yaptığı da gösterilmiştir. Dopamin, prefrontal korteks'in bilişsel işlevini düzenlemede önemli bir role sahiptir ve oksitosin ve dopamin sistemlerinin birlikte çalıştığı, organizasyon ve projeksiyon alanlarında benzerlikler olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada, oksitosinin hipofrontalite kaynaklı davranış bozuklukları üzerindeki etkisini, oksitosin ve dopamin nöronlarının prefrontal korteksteki etkileşimini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmada yetişkin erkek oksitosin-cre fareler kullanıldı. HM3D ve hM4D alt birimli rekombinant adeno-ilişkili virüs, oksitosin nöronlarını aktive etmek ve inhibe etmek için paraventriküler alana enjekte edildi. Daha sonra oksitosin nöronlarının manipülasyonunun çeşitli davranışlar üzerindeki etkileri değerlendirildi.Sırasıyla yükseltilmiş artı labirent testi, açık alan testi, sosyal etkileşim testi ve T-labirent testi kullanılarak anksiyete, lokomotor aktivite, sosyal etkileşim ve kısa süreli bellek incelendi. PFC'deki oksitosin ve dopamin nöronlarının etkileşimini araştırmak için fiber fotometri Ca2+ görüntüleme kullanıldı.Oksitosin, anksiyete ve lokomotor aktiviteyi anlamlı ölçüde etkilemese de paraventriküler oksitosin nöronlarının inhibisyonu, oksitosin-cre farelerin sosyal yenilik tercihini anlamlı bir şekilde azalttığı ve kısa süreli hafıza bozukluğuna neden olabileceği gözlemlendi. Ayrıca, paraventriküler oksitosin nöronlarının aktivasyon öncesi ve aktivasyon durumunda prefrontal dopamin nöronlarından alınan Ca2+ sinyal kayıtları sonucunda paraventriküler oksitosin nöronlarının akut aktivasyonun prefrontal dopamin nöron aktivitesi üzerine anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Bu çalışmada oksitosin nöronlarının manipülasyonunun çeşitli davranışlar üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Böylece, oksitosin nöronlarının kemogenetik aktivasyonu ve inhibisyonu ile prefrontal dopaminerjik nöronal aktivite üzerine modülasyonu ilk kez incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxytocin is a neuropeptide synthesized in the neurons of hypothalamic paraventricular (PVN) and supraoptic nuclei (SON) and has a modulatory effect on various social behaviors. There is only one oxytocin receptor (OTR) known to date, and oxytocin exerts its neuromodulatory effects through this receptor. Oxytocin receptor is found in many areas of the brain, including the prefrontal cortex (PFC). In addition, several studies have shown that hypothalamic oxytocin neurons project to the PFC. Dopamine has an important role in regulating the cognitive function of the PFC and it is thought that oxytocin and dopamine systems work together and have similarities in the areas of organization and projection. In this study, it was aimed to investigate effects of oxytocin on hypofrontality-induced behavioral disturbances and the interaction of oxytocin and dopamine neurons in PFC. Adult male oxytocin-cre mice were used in this study. Recombinant adeno-associated virus with stimulatory hM3D subunit or inhibitory hM4D subunit were injected to paraventricular area in order to activate and inhibit oxytocin neurons. Then, effects of manipulation of oxytocin neurons on several behaviours were evaluated. Anxiety, locomotor activity, social interaction and short-term memory were examined by using elevated plus maze, open field test, social interaction test and T-maze test, respectively. Fiber photometry Ca2+ imaging was used to investigate interaction of oxytocin and dopamine neurons in the PFC. Oxytocin did not significantly change anxiety and locomotor activity. Inhibition of paraventricular oxytocin neurons significantly decreased the social novelty preference of oxytocin-cre mice and could cause short-term memory impairment. Further, Ca2+ signal recordings from prefrontal dopamine neurons were taken before and during acute activation of paraventricular oxytocin neurons, but no significant effect of acute activation of paraventricular oxytocin neurons on the activity of prefrontal dopamine neurons was found. In this study, the effects of manipulation of oxytocin neurons on various behaviors was revealed. Thus, modulation of prefrontal dopaminergic neuronal activity by chemogenetic activation and inhibition of oxytocin neurons was examined for the first time.