NIR ve referans yöntemler kullanılarak yağların bazı kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determinaton of some quality parameters of oi̇ls and fats by using NIR and reference methods
  1. Tez No: 692044
  2. Yazar: AŞKIM MECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ayçiçek yağı, mısır özü yağı, natürel birinci ve riviera zeytinyağı gibi çeşitli bitkisel ve tereyağ, tavuk yağı gibi hayvansal yağların peroksit değeri ve serbest oleik asit miktarı referans yöntemler ve NIR yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bitkisel ve hayansal yağların diğer kalite parametleri (toplam tokoferol, fenol, klorofil, karotenoid ve malonaldehit miktarları ile yağların L, a, b ve Hue değerleri gibi renk değerleri ve antioksidan aktiviteleri) referans yöntemlerle belirlenmiştir. Bitkisel ve hayvansal yağların peroksit ve serbest asitlik değerleri sonuçlarının birbirlerine çok yakın ve aralarında yüksek düzeyde ilişkili olduğu PLS-R (En Küçük Kareler-Regrasyon) ve PCA (Temel Bileşen Analizi) kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the peroxide value and free fatty acid content various edible oils such as sunflower oil, corn oil, virgin and riviera olive oil and animal fats such as butter and chicken fats were compared using reference methods and NIR method. Other quality charecteristics of edible oils and fats including tocopherol, phenol, chlorophyll, carotenoid and malonaladehyde contents and colour values of oils (L, a, b and Hue) were determined by using reference methods The peroxide value (PV) and free fatty acidity (FFA) determinede by both methods were very close and a high level of relationship was found between them determide by the chemometric methosd including PLS (Pricipal Least Square-Regression) (R²=0.93, 0.99, respectively) and PCA (Principal Component analysis.