Her activity of nickel coated graphite electrodes doped with CoW and CoIr nanoparticles
CoW ve CoIr nanopatiküller ile katkılanmış nikel kaplı grafit elektrotlarda hidrojen gazı katalitik etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 692043
  2. Yazar: YAKUBU SAWADOGO ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, hidrojen oluşum reaksiyonu (HER) CoW ve CoIr nanopartikülleri çöktürülmüş Ni kalı grafit elektrotlarda (C / NiCoW ve C / NiCoIr) çalışılmış ve HER katalitik aktiviteleri belirlenmiştir. Nanopartiküller hidrotermal olarak sentezlenmiştir ve hazırlanan elektrotların HER aktivitesi elektrokimyasal tekniklerle araştırılmıştır. Elektrokimyasal analizler, potansiyodinamik polarizasyon tekniği ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir. Dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak katalizörlerin elektrokimyasal karakterizasyonu yapılmıştır ve çöktürmenin başarılı olduğu görülmüştür. Taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopi teknikleri kullanılarak sentezlenen nanopartiküllerin yüzey morfolojisi ve kimyasal bileşimi incelenmiştir. 1.0 M KOH çözeltisindeki C / NiCoW ve C / NiCoIr katalizörünün HER etkinliklerinin C / Ni katalizöründen daha yüksek olduğu belirlenmiş ve katodik Tafel sabitleri C / NiCoW, C / NiCoIr ve C / Ni için sırasıyla 177 mV dec-1, 187 mV dec-1 ve 191 mV dec-1. Hidrojen hacmi 30 dakika boyunca 3 V'ta elektroliz ile ölçülmüş ve C / NiCoW elektrotta 54 mL cm-2 ile en yüksek hacim ölçülmüştür, ardından 52,5 mL cm-2 ile C / NiCoIr ve 49,8 mL cm-2 ile C / Ni, elektrotta ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen evolution reaction (HER) was studied on CoW and CoIr nanoparticles deposited on the Ni plated graphite electrodes (C/NiCoW and C/NiCoIr) and their catalytic activities were determined. Nanoparticles were synthesized hydrothermally and HER activity of the prepared electrodes was investigated by electrochemical techniques. Electrochemical analyses were carried out by the potentiodynamic polarization technique and electrochemical impedance spectroscopy. Cyclic Voltammetry was used to characterize deposited catalysts and voltammograms showed successful deposition. With the use of scanning electron microscopy, and energy dispersive X-ray spectroscopy techniques, Surface morphology and chemical composition of synthesized nanoparticles were examined. It was determined that HER efficacies of C/NiCoW and C/NiCoIr catalyst in 1.0 M KOH solution was higher than C/Ni catalyst and the cathodic Tafel constant values were 177 mV dec-1, 187 mV dec-1 and 191 mV dec-1 for C/NiCoW, C/NiCoIr and C/Ni respectively. The hydrogen volume was measured by electrolysis for 3 V over 30 min with C/NiCoW producing highest volume of 54 mL cm-2 followed by C/NiCoIr with 52.5 mL cm-2 and C/Ni, 49.8 mL cm-2.