Ahmed-İ Cam ve Farsça Divaı'nın incelenmesi
The Analysis of Ahmed-e Câm's Persian Diwan
  1. Tez No: 692067
  2. Yazar: HOSSEİN NAJAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS DEĞİRMANÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
Şeyh Ahmed-i Câm 5. (11.) yüzyılın ikinci yarısı ile 6. (12.) yüzyılın ikinci yarısında yaşamış İran tarihinin büyük ve parlak sufi, şair ve yazarlarındandır. Bu çalışma, bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Ahmed-i Câm'ın yaşadığı dönemde siyasî ve edebî durum hakkında kısaca bilgi verildi. Birinci bölümde Ahmed-i Câm'ın hayatı ve eserleri anlatıldı. İkinci bölümde Ahmed-i Câm'ın gazelleri vezin, kafiye ve edebî sanatlar açısından incelendi. Ayrıca divanda geçen dinî ve tasavvufî terimlere yer verildi ve şiirlerde adı geçen şahsiyetler tanıtıldı. Üçüncü bölümde Ahmed-i Câm'ın Divan'ındaki gazellerinden ilk 200 gazel Farsça olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Sheikh Ahmad Jam lived in the second half of the fifthy century, the second half of the twelfth century. He is one of the famous (brilliant) sheikhs of sufi, a great poet and writer of Iranian history. The present paper consists of on introduction and three parts, and the introduction provided information about political and literary situation of Ahmad Jam time. In the first part, information was provided about the life and works of Ahmad Jam. In the second part, explanations were given about lyric poems, weights of poems, and literary crofts. also, religious and applied sufic words in the Diwan were considered, and the Names of mentioned characters were introduced in the poems. In the third part, the first two hundred lyric poems of Ahmad Jam were reviewed.