Ergenlik öncesi, ergenlik dönemi, ergenlik sonrası kız ve erkeklerin anaerobik güç ve kuvvet parametrelerinin tesbit edilmesi
Determination of anaerobic power and stregth parameters of prepuberty, puberty, adolescent girls and boys
- Tez No: 69207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
45- 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı çocuklarda Ergenlik öncesi, Ergenlik dönemi, Ergenlik sonrası kız ve erkeklerin anaerobik güç ve kuvvet parametrelerini ölçerek daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırıp seviyelerinin yorumunu yapmaktır. Çalışmaya Ergenlik öncesi 20 kız 20 erkek, Ergenlik dönemi 20 kız 20 erkek, Ergenlik sonrası 20 kız 20 erkek olmak üzere 120 spor yapmamış denek gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin istatistik analizleri tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) kullanılarak SPSS paket programında yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan ölçümler sonucunda deneklerin kuvvet parametreleri; ergenlik öncesi kızlar için pençe kuvveti; 14.20 + 1.56 (kg), sırt kuvveti 34.08 + 7.49 (kg), bacak kuvveti 43.73 + 10.20 (kg), erkekler için pençe kuvveti 17.31 + 3.10 (kg), sırt kuvveti 50.98 + 46 (kg), bacak kuvveti 62.75 + 20.95 (kg), ergenlik dönemi kızlar için pençe kuvveti 20.8 + 3.28 (kg), sırt kuvveti 44.20 + 12.73 (kg), bacak kuvveti 51.10 + 15.56 (kg), erkekler için pençe kuvveti 27.28 + 5.83, sırt kuvveti 67.45 + 12.69 (kg) bacak kuvveti 78.45 + 24.15 (kg) ergenlik sonrası kızlar için pençe kuvveti 25.30 + 3.23 (kg), sırt kuvveti 99.23 + 15.46 (kg), bacak kuvveti 108.70 + 18.09 (kg) olarak tesbit edilmiştir. Anaerobik güç parametreleri ergenlik öncesi kızlar için en yüksek güç/kg 2.23 (w/kg), en düşük güç/kg 1.07 (w/kg), ortalama güç/kg 1.62 (w/kg), güç azalması/kg 0.04 (w/kg), erkekler için en yüksek güç/kg 4.53 (w/kg), güç azalması/kg 0.08 (w/kg) Ergenlik dönemi kızlar için en yüksek güç/kg 3.68-46- (w/kg), en düşük güç/kg 1.06 (w/kg),güç azalması 0.06 (w/kg) erkekler için en yüksek güç/kg 3.68 (w/kg), en düşük güç/kg 2.46 (w/kg), ortalama güç/kg 3.39 (w/kg), güç azalması 0.12 (w/kg), Ergenlik sonrası kızlar için en yüksek güç/kg 4.66 (w/kg), en düşük güç/kg 2.08 (w/kg), ortalama güç/kg 3.09 (w/kg), güç azalması 0.07 (w/kg), erkekler için en yüksek güç/kg 7.40 (w/kg), en düşük güç/kg 3.45 (w/kg) ortalama güç/kg 5.04 (w/kg), güç azalması 0.13 (w/kg) olarak tesbit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda deneklerin anaerobik güç değerleri açısından daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında düşük olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen kuvvet değerleri daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında elde edilen değerlerin yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-47- SUMMARY The purpose of this study is to define the anaerobik power and strength parametres of adolescent girls and boys, compared with the previous researces that has been carried out and to comment on their levels. Prepuberty 20 girls/ 20 boys, puberty 20 girls/ 20 boys, total 120 untrained volunteers have participated in to this study. The statistical analysis of the measurements have been made with SPSS packet programme, using one way ANOVA. As a result of the measurements that have been made power parametres of the subjects; for prepuberty girls hand-grip power, 14.20 (kg) back power 34,08 (kg), leg power 43,73 (kg) for boys hand-grip power 17.31 (kg), back power 50,98 (kg), leg back power 62,75 (kg), for puberty girls, hand-grip power 20,08 (kg), back power 44,20 (kg), leg power 51.10 (kg), for boys hand-grip power 27,28 (kg), back power 67,45 (kg), leg power 78.45 (kg). For adolescent girls hand-grip power 25,30 (kg), back power, 49,75 (kg), leg power 50,75 (kg). For boys hand-grip power 37,11 (kg), back power 99,23 (kg), leg power 108,70 (kg) have been determined. Anaerobic power parametres for prepuberty girls peak power 2,23 (w/kg), minimum power 1.07 (w/kg), average power 1,62 (w/kg), power drop/kg 0,04 (w/kg), for boys peak power 4,53 (w/kg), minimum power 2,12 (w/kg), average power 2,83 (w/kg), power drop/kg 0,08 (w/kg). For puberty girls, peak power 3,68 (w/kg), minumun power 1,06 (w/kg), average power 2,11 (w/kg), power drup 0,06 (w/kg) for boys peak power 3,68 (w/kg) minimum power 2,46-48- (w/kg), average power 3,39 (w/kg), power drop 0,12 (w/kg). For adolescent girls peak power 4,66 (w/kg), minimum power 2,08 (w/kg), average power 3.09 (w/kg), power drop 0,07 (w/kg), for boys peak power 7.40 (w/kg), minimum power 3,45 (w/kg) average power 5,04 (w/kg), power drop 0,13 (w/kg) have been determined. As a result of this study, it has been determined that anaerobik power values of volunteers have been lower, compared with the previous study. The Strength values that have been obtained in this study have been found higher parametres compared with the previous studies.