Erken çocukluk döneminde konuşma sesi bozukluğu olan çocukların annelerinin stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of stress levels of mothers of children in early childhood with speech sound disorders
- Tez No: 692071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN CANKUVVET AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk döneminde konuşma sesi bozukluğu olan çocukların annelerinin stres düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 0-8 yaş aralığında konuşma sesi bozukluğu (KSB) tanısı almış çocukların anneleri (n: 96) ile tipik gelişim gösteren çocukların anneleri (n: 90) katılmıştır. Araştırmada veri toplamak aracı olarak“Çocuk ve Anneye Yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu”, konuşma anlaşılırlığını için“Türkçe Sesletim ve Sesbilgisi Testi (SST)'', annelerin stress düzeyleri için ”Algılanan Stres Ölçeği'' ve "Anne Baba Stres Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel istatistik analiz, bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, KSB şiddet düzeyi düştükçe annelerin stres düzeylerinin arttığı, ayrıca KSB şiddet düzeyini hafif sorunlu algılayan annelerin daha stresli oldukları bulunmuştur. Ayrıca yaşı daha genç annelerin daha stresli olduğu görülmüştür. KSB'si olan çocuğun annesinin stres düzeyinin annenin eğitim durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi, çocuk sayısı, çocuğun yaşı, cinsiyeti ve terapi süresi ile anlamlı ilişki içinde olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress levels of mothers of children in early childhood with speech sounds disorders were examined. Descriptive and relational survey model was used in the research. The mothers (n: 96) of children diagnosed with speech sounds disorders (SSD) and the mothers of children with typical development (n: 90) participated in this study. In the study, for the personal information“Information Form for Child and Mother”, for the speech intelligibility“Turkish Pronunciation and Phonetics Test (TPPT)”and for the mothers' stress levels“Perceived Stress Scale (PSS)”and“Parent Stress Inventory (PSI)”were used. The data obtained from the research were used in descriptive statistical analysis, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). When the findings obtained from the study were examined, it was found that the stress level of the mothers increased as the level of SSD severity decreased, and the mothers who perceived the level of SSD severity as mildly problematic were more stressed. In addition, younger mothers were found to be more stressed. It was found that the stress level of the mother of the child with SSD was not significantly related to the mother's educational status, employment status, income status, number of children, child's age, gender and therapy duration.