Basketbolda kuvvetin dengeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of strength on balance in basketball players
- Tez No: 692167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmada basketbolda sırt ve bacak kuvvetinin statik ve dinamik denge ile ilişkisinin hangi düzeyde olduğu incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 21.5±2.0 yıl, boy uzunluk ortalamaları 187.93±8.84 cm, vücut ağırlıkları ise 82.51±12.55 kg olan toplam 16 erkek basketbolcu katılmıştır. Sporculara Bacak kuvveti, Sırt kuvveti, Denge Testi Otur eriş testi, Counter Movement Jump Testi, T-drill testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek için Lineer Regresyon Analizi ve sporcuların sağ-sol bacak, çift bacak dinamik ve statik denge değerleri arasında farkı belirlemek için Indepent T Test uygulanmıştır. Sonuç olarak sporcuların statik ve dinamik denge parametrelerinde ortalama değerlerinin farklı olmasına rağmen istatistiki açıdan anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of relationship between back and leg strength in basketball players with static and dynamic balance. For the study, 14 volunteer male basketball players with an average height of 185.98±4.26cm, an average age of 21.88±1.05 years and an average weight of 79.01±5.48kg were constituted. Leg Strength, Back Strength, Balance Test, Flexibility, Counter Movement Jump (Cmj) Test and T-drill Test were applied to the players. In the light of the data obtained from the players, the Indepent T Test was applied to determine the difference between the dynamic and static balance values of the rightleft leg and both legs.