Öğretmen adaylarının hizmet kalitesi algıları
Teacher candidates' service quality perceptions
- Tez No: 692174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma öğretmen adaylarının yükseköğretim hizmet kalitesi algılarını çeşitli değişkenlere göre incelemek amacı ile yürütülmüştür. Araştırmaya Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 271 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Teeroovengadum, Kamalanabhan ve Seebaluck (2016) tarafından geliştirilen, Yılmaz (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Yükseköğretim Hizmet Kalitesi Ölçeği (HESQUAL) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Öğretmen adaylarının hizmet kalitesi algıları ortalama ve standart sapma şeklinde istatistiksel olarak analiz edilerek sunulmuş ve çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ilişkisiz örneklemler için t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve Kruskal-Wallis H testi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının hizmet kalitesi algıları yeterli seviyededir. Öğretmen adaylarının idari yönetim kalitesi algıları yüksek seviyede, destek hizmetleri kalitesi algıları düşük seviyededir. Öğretmen adaylarının eğitim kalitesi, dönüştürücü nitelik ve fiziki olanakların kalitesi algıları yeterli seviyededir. Öğretmen adaylarının hizmet kalitesi algılarında sınıf seviyesi, anne ve baba eğitim durumu ve aile gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Öğretmen adaylarının hizmet kalitesi algılarında cinsiyet, yaş ve bölüm değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of examining the higher education service quality perceptions of teacher candidates according to various variables. 271 teacher candidates studying at Faculty of Education, Karamanoğlu Mehmetbey University in the 2019 – 2020 academic year participated in the research. Scanning model was used in the study. Data were collected using the Higher Education Service Quality Scale (HESQUAL) developed by Teeroovengadum, Kamalanabhan, and Seebaluck (2016), adapted into Turkish by Yılmaz (2019) and Personal Information Form. The service quality perceptions of the teacher candidates were statistically analyzed as mean and standard deviation, and whether they differed according to the variables was analyzed by t-test for unrelated samples, one-way ANOVA test and Kruskal-Wallis H test. According to the results of the research, the service quality perceptions of the teacher candidates are sufficient. Teacher candidates' perceptions of administrative management quality are high, and their perceptions of support services quality are low. The teacher candidates' perceptions of the quality of education, transformative quality and the quality of physical facilities are at a sufficient level. There is a statistically significant difference in the service quality perceptions of teacher candidates according to grade level, education level of parents and family income level. There is no statistically significant difference in the service quality perceptions of the students according to their gender, age and departments.