Futbol ekonomisinde deregülasyon (özelleştirme) ve vergilendirme
Deregulation and taxation in the football economy
- Tez No: 692189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN TÜLEYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Futbol günümüzde çok büyük ekonomik boyutlara ulaşmıştır. Kulüplerin sağlamış olduğu gelirler ve yapmış oldukları anlaşmalar ile büyüyen bir endüstri haline gelmiştir. Futbol endüstrileşmemesinden önce insanların boş zamanlarını değerlendirmeye yarayan bir spor dalıydı. 20.yy.'da teknolojinin gelişmesi ve profesyonellik olgusu ile futbol endüstrileşme sürecine girmiştir. Futbolun endüstrileşme sürecine girmesiyle futbolun kitlere uzanma etkisinden faydalanmak isteyen birçok sektör kulüplere futbol ekonomisi için gelir oluşturmuştur. Zamanla artan yayın gelirleri ve sponsorluklar futbol gelirlerini arttırmış. Bu aynı zamanda futbol kulüplerinin giderlerinde bir o kadar artmasını beraberinde getirmiştir. Giderleri zamanla gelirlerinin çok üzerinde artan kulüpler aradaki farkı kapatabilmek için borçlanma yolunu seçmişlerdir. Giderlerin gelirlerden fazla olmasından dolayı borçları artan çok sayıda kulübün özelleştirilme yolunu tercih etmek istemektedirler. Avrupa'da hatırı sayılır kulüpler özelleştirme yöntemini kullanmış ve özel şahısın sahipliğinde yönetilmeye başlanmıştır. Kulüplerin özelleştirilmesi ile sorumluluğun bir kişiye devir edilmesiyle ekonomik istikrarın bu kulüplerde sağlandığı görülmüştür. Bu çalışmada futbol ekonomisindeki özelleştirmelerin futbol sektörüne olan olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Özelleştirme sonrası ortaya çıkan durumun etkileri sektöre yönelik veriler kullanarak analize tabi tutulmuştur. Özelleştirmenin futbol kulüplerinde etkinliğin artıran bir etkisi olduğu görülmüştür. Özelleştirmenin futbol sektöründe kulüplerin etkinliğini, sportif istikrarını daha fazla katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Football has reached enormous economic dimensions today. It has become a growing industry with the incomes provided by the clubs and the agreements they have made. Before football was industrialized, it was a sport that used people's free time. In the 20th century, football entered the industrialization process with the development of technology and the phenomenon of professionalism. With the industrialization process of football, many sectors that want to benefit from the effect of football reaching the masses have created income for the football economy for the clubs. Increasing broadcasting revenues and sponsorships over time increased football revenues. This has also brought about an increase in the expenses of football clubs. Clubs, whose expenses have increased much more than their income over time, have chosen the way of borrowing in order to close the gap. Expenses increased more than incomes and as a result, debts increased, and this situation paved the way for the idea of privatization through the privatization of many clubs. Considerable clubs in Europe used the privatization method and started to be managed under the ownership of private individuals. With the privatization of the clubs and the transfer of responsibility to one person, it was seen that the economic stability was achieved in these clubs. In this study, the positive and negative effects of privatizations in the football economy on the football sector were examined. The effects of the situation that emerged after the privatization were analyzed using data for the sector. It has been observed that privatization has an increasing effect on football clubs. Although privatization has some drawbacks in the sector, it has been seen that privatization contributes more to the effectiveness and sportive stability of clubs.