CAD/CAM sistemi ile üretilen modifiye peek, nanohibrit seramik, monolitik zirkonyum endokronların kırılma dayanımların karşılaştırılması
Comparison of fracture strength of modified peek, nanohybrid ceramic, monolithic zirconium endocrowns produced with CAD/CAM system
- Tez No: 692247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ALTINTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu in vitro çalışmada CAD/CAM teknolojisi yardımı ile hazırlanan üç farklı materyalden elde edilen endokronların kırılma dayanımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Otuz adet periodontal ve ortodontik planlamalar sebebiyle çekilmiş benzer morfolojiye sahip mandibular 1. molar dişler rasgele gruplara ayrılmıştır (n=10). Örneklere kök kanal tedavisi uygulanmasının ardından endokron preparasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki gruplar; Grup 1; Monolitik zirkonyum endokron (KATANA UTML Zirconia, Kuraray Noritake INC., Okayama, Japonya), Grup 2; Nanohibrit seramik endokron (Cerasmart, GC Corp., Tokyo, Japonya), Grup 3; Kompozit ile veneerlenmiş modifiye PEEK (JUVORA, Juvora Ltd. Thornton Cleveleys, Lancastershire, İngiltere) endokronlar şeklindedir. Örneklerin simantasyonu dual cure rezin siman (Panavia F 2.0, Kuraray Noritake INC., Okayama, Japonya) ile gerçekleştirilmiştir. Örneklerin yaşlandırma işlemi dual akslı çiğneme simülatöründe 120.000 siklus, 1.86 Hz, 49 N parametreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kırılma dayanımı testi için universal test cihazı (İnstron cihazı 3345, Norwood, MA, ABD) yardımıyla dişin uzun aksı boyunca örnek kırılıncaya dek 1 mm/dk. kafa hızıyla yükleme gerçekleştirilmiştir. Kırılmaya sebep olan sıkışma dayanıklılığı değeri Newton (N) cinsinden hesaplanıp kaydedilmiştir. Parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, it was aimed to compare the fracture strength of endocrones obtained from three different materials are produced with the CAD/CAM system Thirty mandibular first molar teeth with similar morphology, which were extracted due to periodontal and orthodontic planning, were randomly divided into groups (n=10). Endocrown preparations were performed after root canal treatment was applied to the samples. The groups in the study; Group 1; Monolithic zirconium endocrowns (KATANA UTML Zirconia, Kuraray Noritake INC., Okayama, Japan), Group 2; Nanohybrid ceramic endocrowns (Cerasmart, GC Corp., Tokyo, Japan), Group 3; Modified PEEK (JUVORA, Juvora Ltd. Thornton Cleveleys, Lancastershire, England) endocrowns veneered with composite. Cementation of specimens was performed with dual cure resin cement (Panavia F 2.0, Kuraray Noritake INC., Okayama, Japan). The aging process of the samples was carried out in a dual axis chewing simulator using 120,000 cycles, 1.86 Hz, 49 N parameters. For the fracture strength test, with the help of a universal test machine (Instron device 3345, Norwood, MA, USA), 1 mm/min. loading was carried out at head speed. The compressive strength value that caused the breakage was calculated and recorded in Newtons (N). The Oneway Anova test was used for the comparison of the parameters between the groups, and the Tukey HDS test was used to determine the group that caused the difference.