CAD/CAM sistemi ile üretilen hibrid seramik inley ve onley restorasyonların adezyonunda farklı rezin simanların etkisinin klinik olarak karşılaştırılması
Clinical comparison of the effect of different resin cements in the adhesion of hybrid ceramic inlay and onlay restorations produced by CAD/CAM system
  1. Tez No: 647420
  2. Yazar: SİMGE CANATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN BOLAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
CANATAN, S. CAD/CAM Sistemi İle Üretilen Hibrit Seramik İnley ve Onley Restorasyonların Adezyonunda Farklı Rezin Simanların Etkisinin Klinik Olarak Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2020. Bu klinik çalışmanın amacı, CAD/CAM sistemi kullanılarak hibrit seramikten üretilen inley/onley restorasyonların simantasyonunda farklı içerik ve uygulama yöntemi olan iki farklı adeziv rezin simanın klinik olarak karşılaştırılmasının incelenmesidir. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Klinik Çalışmalar Etik Kurul onayından sonra, CEREC Omnicam (Sirona Dental, Bensheim, Almanya) sistemi kullanılarak Cerasmart (GC, Tokyo, Japonya) hibrit nanoseramik bloktan posterior vital dişlerde 70 inley/onley restorasyonu üretilmiştir. Her grup 35'er restorasyon olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Bir grup, self adeziv rezin siman RelyX U200 Automix (3M ESPE, Seefeld, Almanya) ile, diğer grup etch and rinse adeziv rezin siman G-Cem LinkForce (GC, Tokyo, Japonya) ile dişlere simante edilmiştir. Restorasyonlar, birbirleriyle kalibre iki hekim tarafından modifiye USPHS kriterlerine göre 6, 12 ve 18. aylarda değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar Ki-kare (χ2) testi ve Friedman testi kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm restorasyonlar modifiye USPHS kriterlerine göre klinik olarak kabul edilebilir seviyede başarılı bulunmuştur. RelyX U200 Automix self adeziv rezin siman uygulanan restorasyonların ağızda kalım oranı %94.3, G-Cem LinkForce etch and rinse adeziv rezin siman uygulanan restorasyonların ağızda kalım oranı %91,4 olarak değerlendirilmiş ve her iki simanın klinik performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 18 ay sonunda, CAD/CAM sistemi kullanılarak hibrit seramikten üretilen inley/onley restorasyonların vital posterior dişlere simantasyonunda her iki siman sistemi benzer klinik performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
CANATAN, S. Clinical Performance of The Effect Of Different Resin Cements in The Adhesion of Hybrid Ceramic Inlay and Onlay Restorations Produced by CAD/CAM System. Hacettepe University Faculty of Dentistry, Thesis in Department of Restorative Dentistry, Ankara, 2020. The purpose of this clinical study is to evaluate the clinical comparison of two different adhesive resin cements, which have different content and application methods in the cementation of inlay/onlay restorations produced from hybrid ceramic using the CAD/CAM system. For this purpose, after the approval of Hacettepe University Clinical Studies Ethics Committe, 70 inlays/onlays were produced from Cerasmart (GC, Tokyo, Japan) hybrid nanoceramic block using CEREC Omnicam (Sirona Dental, Bensheim, Germany). Each group was randomly divided into two groups, 35 of which were restorations. One group was cemented with RelyX U200 Automix (3M ESPE, Seefeld, Germany) self adhesive resin cement and the other group with G-Cem LinkForce (GC, Tokyo, Japan) etch and rinse adhesive resin cement to posterior vital teeth. Each restoration was clinically evaluated at 6, 12 and 18 months using modified USPHS criteria were also evaluated by two physicians calibrated. SPSS 23.0 program was used in the statistical analysis of the data. The comparisons were made using the Chi-square (χ2) test and Friedman test. In terms of modified USPHS criteria all restorations were clinically acceptable. The survival rate for RelyX U200 Automix self adhesive resin cement was evaluated %94.3 and the survival rate for G-Cem LinkForce etch and rinse adhesive resin cement was evaluated %91.4. No statistically significant difference was found between the clinical performances of both cements. After 18 months, both cement systems showed similar clinical performance in the cementation of inlay/onlay restorations produced from hybrid ceramic using the CAD / CAM system to the vital posterior teeth.