Bioimpedance spectroscopy in prediction of type I osteoporosis in menopaused women
Menopoz sonrası kadınlarda tip I osteoporozun tespitinde bioempedans spektroskopisi
- Tez No: 692256
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEKTA ÜLGEN, DOÇ. DR. ÖZGÜR KOCATÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Fizyoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Physiology, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Kemik yoğunluğu (BMD) kadın ve erkek için hayati bir konudur ve etkin bir tarama ile tespit ve tedavi edilebilen Osteoporoz tanısında kullanılır. 129 menopoz sonrası kadının biyoempedans spektroskopi (BIS) parametrelerini ölçtük ve referans DEXA değerleri ile karşılaştırdık. BIS yöntemi ile merkezi kemik yoğunluğu tespitinde bölgesel ayırt edicilik gözlemledik: algılama elektrotları el ve infraklavikular fossa üzerindeyken baskın kol fc ile hip BMD korole (r = -0.412; P < 0.05) ve Osteoporoz için sınır frekansı fcut 49.565 kHz'dir. Algılama elektrotları eller üzerinde olduğunda ise fc ile lomber BMD korole (r = 0.580; P < 0.05), ve Osteoporoz için fcut 32.4 kHz'dir. BMI ayrıca BIS ölçümlerini etkiler ve < 30 kg/m2 olduğunda fc ile hip BMD arasında korelasyon iyileşmektedir (r = -0.456; P < 0.05). fc alternatif olarak önerilen 3P-Nyquist metoduyla da hesaplanabilir. fc ve tek frekansta ölçülen empedansın açısı aynı empedans model parametrelerine bağlıdır ve tek frekansta ölçüm BIS'nden daha kolaydır. 5 kHZ'te ölçülen empedans açısı lomber (r = 0.403; P < 0:05) ve hip BMD ile (r = 0:559; P < 0.05) koroledir. DEXA cihazlarına erişim olmadığında, yüksek mobilite, non-invazif ve maliyet avantajı nedeniyle, BMD taraması için BIS iyi bir alternatif olabilir; ancak, öncesinde yüksek sayıda örnekle klinik çalışmalar tekrarlanarak normatif BIS frekans ve tek faz açısı sınır değerleri bulunmalıdır. Ayrıca, 2 yönlü sınıflandırıcı için çoklu markörleri birleştirmek için orijinal ve pratik bir 2D-ROC yöntemi önerilmiştir: simülasyon ve klinik data için ayrık markörlerlerin AVERAGE fonksiyonu ile birleştirilmesi, her bir marköre göre daha iyi bir doğru sınıflandırma oranı vermiştir.
Özet (Çeviri)
Bone mineral density (BMD) is a measure of survival for men and women, and it is used to diagnose Osteoporosis that can be diagnosed and treated with an effective screening. We measured bioimpedance spectroscopy (BIS) parameters of 129 menopaused women and compared them with their DEXA reference measurements. We observed a region specificity for the central BMD assessment using BIS. When sensing electrodes are on the dominant hand and infraclavicular fossa, dominant arm fc correlates with the hip BMD (r = -0.412; P < 0.05), and fcut for Osteoporosis is 49.565 kHz. When sensing electrodes are over the hands, fc correlates with lumbar BMD (r = 0.580; P < 0.05), and fcut is 32.4 kHz. BMI also affects BIS measurements, and if BMI < 30 kg/m2, the correlation of fc with the hip BMD is improved (r = -0.456; P < 0.05). fc may be alternatively calculated using the proposed original 3P-Nyquist method. Both fc and the phase angle of the impedance measured at a single frequency are a function of the same impedance model parameters, and measurement at a single frequency is less complicated than BIS. Phase angle of the measured impedance at 5 kHz has correlations with both lumbar (r = 0.403; P < 0.05) and hip (r = 0.559; P < 0.05) BMDs. When DEXA devices are not available or inaccessible, with its high mobility, non-invasive and cost-effective nature, BIS can be a good substitute in screening for BMD; however, clinical studies should be continued over a larger population to obtain the normative BIS cutoff frequency or phase angle values. A practical 2D-ROC method for combining two discrete markers in a 2-way classifier is also proposed: both for simulated and clinical data, the AV ERAGE function combining markers has higher correct classication rates than the individual markers.