Calibration of cms luminometers using van der meer and emittance scans
Van der meer ve emitans ölçümlerini kullanarak cms luminosite dedektörlerinin kalibrasyonu
- Tez No: 692257
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ, DR. BORA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının 2018 yılı çalışması için CMS luminosite ölçümü yöntemi ve kalibrasyon verileri açıklanmıştır. Temel kalibrasyon, 30 Haziran-1 Temmuz 2018'de gerçekleşen 6868 nolu BHÇ veri grubunun, CMS'deki van der Meer tarama programıyla analizinden elde edilmiştir. Ek olarak, CMS luminosite dedektörlerinin performansı ve kararlılığı, yıl boyunca alınan emitans taramaları kullanılarak değerlendirilmiştir. 2018 yılı için van der Meer taramasından elde edilen mutlak kalibrasyon değerleri %2.1'lik sistematik belirsizlik ile elde edilmiştir. Van der Meer kalibrasyonundaki baskın sistematik belirsizlikler, ışın şeklinin x-y koordinat bağımlılıklarından ve taramadan taramaya fark gösteren kalibrasyon değerlerinin değişiminden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The calibration for the CMS luminosity measurement for the 2018 LHC run is described. The principal calibration is derived from the analysis of the van der Meer scan program in CMS taken in LHC ll 6868 on June 30th{July 1st, 2018. Additionally, the performance and stability of the CMS luminometers is evaluated using emittance scans taken throughout the course of the year. The systematic uncertainty on the absolute calibration from the van der Meer scan is measured as 2.1%. The dominant systematic uncertainties in the van der Meer calibration are those arising from the x-y correlations of the beam shape and the scan to scan variations.