Acil servis hastalarında sitemik kan basıncı–intraoküler basınç ilişkisi
The relationship between systemic blood pressure and intraocular pressure of patients in the emergency medicine department
- Tez No: 692259
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN METİN AKSU, ÖĞR. GÖR. ALİ BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Eye Diseases, Public Health, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Literatürdeki çalışmalar sistemik hipertansiyonla intraoküler basınç ve dolayısıyla primer açık açılı glokom gelişimi arasında bir bağlantı göstermiştir. Bu çalışmanın amacı sistemik kan basıncıyla intraoküler basıncın arasındaki ilişkiyi ve acil serviste saptanan yüksek intraoküler basıncın glokomun erken tanısını sağlayıp sağlayamayacağını incelemektir. Metod: Çalışma Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'nde 30 Ocak 2019 ve 30 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 158 hipertansif hasta çalışma grubu olarak, (SKB ≥180 veya DKB ≥120 mmHg) 56 normotansif hasta kontrol grubu olarak (SKB ≤130 veya DKB ≤80 mmHg) dahil edilmiştir. Her iki gözün intraoküler basıncı her iki grupta başvuru anında ve çalışma grubunda ek olarak kan basıncı normale döndükten sonra ölçülmüştür. İntraoküler basıncı ≥ 21mmHg olan hastalar glokom değerlendirilmesi için göz hastalıkları bölümüne yönlendirilmiştir. Çalışma grubunda başvuru anında ortalama intraoküler basınç sağ ve sol göz için sırasıyla 15,29±4,05 ve 15,11±3,78 mmHg'dir. Bu grupta kan basıncı normale döndükten sonra ölçülen intraoküler basınç sağ ve sol göz için sırasıyla 13,78±4,06 ve 13,51±3,82 mmHg'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Previous studies have shown an association between systemic hypertension and intraocular pressure and hence, the risk of development of primary open-angle glaucoma. The aim of this study was to analyze the relationship between systemic blood pressure and intraocular pressure and whether high intraocular pressure can lead to the early diagnosis of glaucoma. Methods: This study took place at Hacettepe University Hospital Department of Emergency Medicine between January 30, 2019 and January 30, 2020. 214 patients were included in this study; 158 hypertensive patients (SBP ≥180 and/or DBP ≥120 mmHg) and 56 normotensive patients (SBP ≤130 and/or DBP ≤80 mmHg) were included in the study and control group, respectively. The intraocular pressures of each eye in both groups were measured once with a non-contact tonometer at presentation and after blood pressure reduction to normal in the study group. Patients with intraocular pressure measurements ≥ 21mmHg were referred to the ophthalmology department for an assessment of glaucoma. Results: In the study group, the mean intraocular pressure was 15.29±4.05 mmHg in the right and 15.11±3.78 mmHg in the left eye. In the study group, the mean intraocular pressures measured when patients were normotensive were 13.78±4.06 mmHg in the right and 13.51±3.82 in the left eye.