Laparoskopik inguinal herni onarımında TAPP ve TEP karşılaştırılması
Comparison of TAPP and TEP in laparoscopic inguinal hernia repair
- Tez No: 692260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK VELİ ÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve amaç: Kasık fıtığı çok sık rastlanmasına ve onarım tekniklerinin karşılaştırıldığı çok sayıdaki yayına rağmen ideal cerrahi onarım tekniği konusunda kesin bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, laparoskopik kasık fıtığı onarım tekniklerinden olan TAPP ve TEP tekniklerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada ameliyat, hastanede yatış ve iyileşme süreleri, nüks, postoperatif kanama ve testiste ödem görülme oranı açısından bir tekniğin diğerine göre avantajının olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Gereç- yöntem:Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen bu retrospektif çalışmaya Ocak 2015 - Ocak 2020 tarihleri arasında laparoskopik kasık fıtığı tamiri yapılan 62 hasta dahil edilmiştir. Hastalar TAPP ve TEP uygulanan hastalar olmak üzere iki gruba ayrılmış olup gruplar kohort yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: TAPP ve TEP operasyonu yapılan hastalar arasında; ameliyat süresi, iyileşme süresi, hastanede kalış süresi, nüks ve komplikasyonlar açısından anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Diğer taraftan unilateral ve bilateral TEP ile unilateral ve bilateral TAPP grupları arasında hastanede yatış süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,012). Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, laparoskopik herni onarım ameliyatı olarak TEP ve TAPP eşit derecede etkili ve güvenlidir. Hangi yaklaşımın gerçekleştirileceği ile ilgili seçim cerrahın becerisine ve tercihine göre yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Although inguinal hernia is very common and there are many publications comparing repair techniques, there is no definite consensus on the ideal surgical repair technique. The aim of this study was to compare TAPP and TEP techniques, which are laparoscopic inguinal hernia repair techniques. In this study, it was tried to determine whether one technique has an advantage over the other in terms of surgery, hospitalization and recovery times, recurrence, postoperative bleeding and testicular edema. Materials-methods: Totally 62 patients who underwent laparoscopic inguinal hernia repair between January 2015 and January 2020 were included in this retrospective study conducted at Dicle University Faculty of Medicine, Department of General Surgery. The patients were divided into two groups as TAPP and TEP patients, and the groups were compared with the cohort method. Results: Among the patients who underwent TAPP and TEP operations; it was determined that there was no significant difference in terms of operation time, recovery time, hospital stay, recurrence and complications (p>0.05). On the other hand, a statistically significant difference was found between unilateral and bilateral TEP and unilateral and bilateral TAPP groups in terms of length of hospital stay (p=0.012). Conclusion: Based on the results of this study, TEP and TAPP are equally effective and safe as laparoscopic hernia repair surgery. The choice of which approach to perform can be made according to the skill and preference of the surgeon.