Orta Anadolu'da kolorektal serrated poliplerin demografik, klinik ve patolojik özellikleri
Demographic, clinical and pathological characteristics of colorectal serrated polyps in Central Anatolia
  1. Tez No: 692268
  2. Yazar: ATAKAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genel Bilgiler ve Amaç: Polip, içi boş bir lümene çıkıntı yapan ve gastrointestinal, genitoüriner ya da respiratuvar yollarda bulunabilen bir kitledir. Serrated polipler (SP) hiperplastik polip (HP), sesil serrated lezyon (SSL) ve tradisyonel serrated adenom (TSA) olmak üzere 3 gruptur. Amacımız Türkiye'de 3. Basamak bir hastanede semptomatik hastalarda tespit edilen kolorektal SSL ve TSA'ların demografik, klinik ve patolojik özelliklerini araştırmaktır. Yöntemler: Ocak 2011 ve Aralık 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde kolonoskopik ya da cerrahi olarak tespit edilen SSL ve TSA'ların özellikleri retrospektif olarak araştırılmıştır. Hastaların demografik özellikleri ve poliplerin özellikleri incelenmiştir. Bulgular: 63 hastada 70 kolorektal neoplastik SP tespit edilmiştir. Bunların 44'ü (%62.8) SSL, 21'i (% 31) TSA, 5'i (%7.2) NSP (non-spesifik serrated polip) idi. 63 hastanın 45'i erkek (% 71.4), 18'i kadındı (%28.6). 15 hasta (% 23.8)
Özet (Çeviri)
Background and Aim: A polyp is a mass that protrudes into an empty lumen and may be present in the gastrointestinal, genitourinary or respiratory tracts. Serrated polyps (SP) are in 3 groups as hyperplastic polyp (HP), sessile serrated lesion (SSL) and traditional serrated adenoma (TSA). Our aim is searching the demographic, clinical and pathological features of colorectal SSL and TSA in symptomatic patients in a tertiary hospital in Turkey. Methods: The properties of SSL and TSA detected colonoscopically or surgically in Sivas Cumhuriyet University Hospital between January 2011 and December 2020 were retrospectively researched. The demographic features of patients and features of polyps were examined. Results: 70 colorectal neoplastic SPs were detected in 63 patients. Of these, 44 (62.8 %) were SSL, 21 (31 %) were TSA, 5 (7.2 %) were NSP (non-specific serrated polyps). 45 of 63 (71.4 %) patients were male, 18 of them (28.6 %) were female. 15 patients (23.8 %) were