The effect of exercise perception on upper extremity functions and quality of life in patients with and without lymphedema after breast cancer treatment
Meme kanseri tedavisi sonrası lenfödemli ve lenfödemsiz hastalarda egzersiz algısının üst ekstremite fonksiyonlarına ve yaşam kalitesine etkisi
  1. Tez No: 692294
  2. Yazar: MELAHAT KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma meme kanseri tedavisi sonrası lenfödem gelişen ve gelişmeyen hastaların egzersiz algılarının incelenmesi amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran meme kanseri geçirmiş 59 hasta ile yapılmıştır. Çalışmamızda, hastaların egzersiz algılarını belirlemek amacıyla tüm hastalara Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği (EBBS) uygulanmıştır. Hastaların vücut farkındalığını değerlendirmek için Vücut Farkındalık Anketi uygulanmıştır. Üst ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek için Kol,Omuz, El Sorunları Anketi (DASH), Omuz, Ağrı ve Engel Ölçeği (SPADI), normal eklem hareket açıklığı (NEH) ölçümü, çevre ölçümü, yaşam kalitelerini belirlemek için Lenfödem Yaşam Kalite-Kol Ölçeği (LYMQOL) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 59 patients with breast cancer who applied to Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic in order to examine the exercise perceptions of patients who developed and did not develop lymphedema after breast cancer treatment. In our study, the Exercise Benefit/Barriers Scale (EBBS) was applied to all patients in order to determine the exercise perceptions of the patients. Body Awareness Questionnaire was applied to evaluate the body awareness of the patients. The Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH), Shoulder, Pain and Disability Scale (SPADI), normal joint range of motion (ROM) measurement, circumference measurement, and the Lymphedema Quality of Life-Arm (LYMQOL) Scale were used to assess upper extremity functionality.