Hemodiyaliz uygulanan ve uygulanmayan bazı patolojilerde eritrosit folat düzeylerinin toksikolojik açıdan değerlendirilmesi
Toxicological evaluation of erythrocyte folate levels in some pathologies applied with/without hemodialysis
- Tez No: 272655
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pteridinler, birçok biyokimyasal yolakta önemli rolü olan doğal heterosiklik bileşiklerdir. Konjuge pteridin olan folatlar tek karbon transferi gerektiren, DNA sentezi dahil bir çok yolakda hayati rol oynarlar. Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında folat statüsündeki değişikliklere ilişkin veriler çelişkilidir. Bu nedenle bu çalışma kapsamında uyarlanmış mikrobiyolojik yöntemle hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda (n=69) eritrosit folat düzeyi ölçülmüş, sonuçlar sağlıklı kontrol grubunun (n=22) sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Hemodiyaliz tedavisi gören hipertansiyonlu (n=20) veya diyabetli (n=21) renal hastaların eritrosit folat düzeyleri, renal yetmezliği olmayan hipertansif (n=23) veya diyabetli (n=24) bireylerden oluşan kontrol grupları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pteridines are natural heterocyclic compounds having an important role in many biochemical pathways. Folates, which are conjugated pteridines, play a vital role in many pathways requiring one-carbon transfer including DNA synthesis. The data related to alterations in erythrocyte folate status in patients with end stage renal failure are conflicting. Therefore, in the present study erythrocyte folate levels were measured by using modified microbiological assay in patients undergoing hemodialysis (n=69) and the results compared with the healthy control (n=22). The results of erythrocyte folate levels in hypertensive (n=20) or diabetic (n=21) patients undergoing hemodialysis were compared with the control groups consisted of hypertensive (n=23) or diabetic (n=24) individuals without renal insufficiency.