3-boyutlu Galilean uzayında Fermi-Walker türevi ile elastik olmayan eğri akışları
Inextensible flows of curves with Fermi-Walker derivative in 3-dimensional Galilean space
- Tez No: 692309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde elastik olmayan eğri akışları ile ilgili literatürde yer alan çalışmalar ifade edildi. İkinci ve üçüncü bölümde, sırasıyla, 3-boyutlu Öklid uzay ve 3-boyutlu Galilean uzay ile ilgili temel tanımlar verildi ve yine bu uzaylarda elastik olmayan eğri akışları ile ilgili yapılan çalışmalar incelendi. Son bölümde ise Fermi-Walker türevi ile elastik olmayan eğri akışları ile ilgili temel kavramlar ele alındı ve tezi oluşturmak için elde edilen sonuçlar yazıldı.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first part, studies in the literature on inextensible curve flows are expressed. In the second and third chapters, respectively basic definitions of 3-dimensional Euclidean space and 3-dimensional Galilean space are given and studies on inextensible curve flows in these spaces are examined. In the last section, the basic concepts related to inextensible curve flows with the Fermi-Walker derivative are discussed and the results obtained to form the thesis are written.