Investigation of the opinions of teachers working at Işıklı Lake and i̇ts surrounding schools about the lake
Işıklı Gölü ve çevresindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin göle ilişkin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 692310
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma,Işıklı gölü ve çevresindeki okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin göle ilişkin görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Işıklı gölü ve çevresindeki okullarda görev yapmakta olan fen bilimleri, sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenleri olmak üzere toplam 12 gönüllü öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma da nitel araştırma yöntemlerinden biri olan örnek olay yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenlerden kişisel görüşmeler yoluyla elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Yapılmış olan çalışmada ulaşılmış olan verilere göre; Öğretmenlerin Işıklı gölünün fiziki yapısı hakkında derin bir bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Ayrıca öğretmenlerin göl ile ilgili çok fazla bir araştırma yapmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler gölün yapısından bahsederken yüzeysel olarak fiziki özelliklerine vurgu yaptıkları ve gölde yapılan ekonomik faaliyetlere değinmiş oldukları görülmektedir. Öğretmenlerin Işıklı Gölü'nün doğallığını korumadığı konusunda fikir birliğine sahip olduklarına, her bir öğretmenin yapmış olduğu açıklamaya bakılarak ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerine bakılarak Işıklı gölünün tehdit altında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin çoğunun Işıklı gölünün tehdit altında olduğunu düşünme nedenleri ise insan faaliyetlerine dayanmaktadır. Işıklı gölünün doğal yapısını korumak için köy halkı, öğrenci ve öğretmenler bilinçlendirilebilir. Işıklı gölünün korunması başlığı altında plan ve projeler tasarlanabilir. Göl ile ilgili sosyal aktiviteler düzenlenerek gölün doğal güzelliği tanıtılabilir. Göl ile ilgili geziler düzenlenebilir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the opinions of the teachers working in and around Lake Işıklı regarding the Lake. The study group of this research constitutes a total of 12 volunteer teachers which includes science, social studies and classroom teachers that work in and around the schools of Lake Işıklı. One of the qualitative research methods is the case study method which has been used in this work. A semi-structured interview format developed by the researcher was used as a data collection tool in this study.The data obtained through personal interviews with the teachers were analyzed by descriptive analysis technique. According to the data, the teachers do not have a deep knowledge about the physical structure of Lake Işıklı. In addition, it was concluded that they did not do much research on this lake. It is proven that when the teachers talk about the structure of the lake, they superficially emphasize its physical features and they refer to the economic activities carried out at the lake. It has been concluded that Lake Işıklı is under threat based on the explanations made by each teacher, since the teachers have a consensus that the lake does not preserve its naturalness. The reasons why most of the teachers think that this pond is under threat is based on the human activities that are being carried out at the lake. Village people, students and teachers can be informed in order to preserve the natural structure of the lake. Plans and projects can be designed under the title of protecting Lake Işıklı. Aswell as the natural beauty of it can be promoted by organizing social activities related to the lake. Furthermorelake-related trips can be arranged.