Öğrencilerin bilişüstü öğrenme stratejilerinin problem çözme becerisi üzerine etkisi: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of the student's metacognitive learning strategies on problem-solving skills: A study on Emergency and Disaster Management students
  1. Tez No: 692331
  2. Yazar: SEZEN TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ VOLKAN AKYÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gelişen ve küreselleşen dünyada afetler ile yaşamayı öğrenmeye çalışmakta ve kendimizi geliştirmekteyiz. Fakat en büyük görev ve sorumluluk afetin yaşanmasında sorun ile mesleki olarak karşı karşıya kalan afet yönetiminin her evresinde mücadele eden afet yöneticileridir. Çalışmanın literatür kısmında afet ve afet yönetimi evreleri açıklanmış olup Bilişüstü Öğrenme stratejilerinin tanımı ve evreleri açıklanmıştır. Problemin tanımı ve problem çözme basamaklarına değinilmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında Acil Yardım ve Afet yönetimi ve Acil Durum ve Afet Yönetimi öğrencilerinin Bilişüstü Öğrenme Stratejilerinin Problem Çözme Becerisi Üzerine Etkisi ölçülmüştür. Katılımcıların farklı demografik özelliklerine göre bilişüstü öğrenme stratejileri ve problem çözme becerisini etkileyen durumlara yer verilmiştir. Geleceğin afet yöneticileri olarak nitelendirdiğimiz bu öğrencilerin problem çözme becerisinde ne kadar başarılı oldukları ve bu sorunlar karşısında bilişüstü öğrenme stratejilerinin hangi evrelerinden faydalanarak sorunları çözdükleri ortaya konmuştur. Son olarak daha önce yapılmış çalışmalardan faydalanılmış benzerlikler ve farklılıklara yer verilmiştir. Çalışmadan çıkan sonuçlar değerlendirilerek önerilerde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We are trying to learn to live with disasters in the developing and globalizing world and we are improving ourselves. However, the greatest duty and responsibility falls to disaster managers who professionally encounter the problem of experiencing disasters and struggle at every stage of disaster management. In the literature section of the study, the stages of disaster and disaster management are explained, the definition and stages of Metacognitive Learning strategies are explained. The definition of the problem and the steps of problem solving are mentioned. In the research part of the study, the Effect of Emergency and Disaster Management and Emergency and Disaster Management on Metacognitive Analysis Strategy was evaluated. Metacognitive learning strategies and situations affecting problem solving skills are included according to the different demographic characteristics of the participants. It has been revealed how successful these students, whom we define as disaster managers of the future, are in problem solving skills and which stages of metacognitive learning strategies they solve in the face of these problems. Finally, there are similarities and differences drawn from previous studies. The results of this study were evaluated and recommendations were presented.