Study of sports crisis management in the youth sports centers in Arbil city
Erbil şehri genç spor merkezlerinde spor kriz yönetimi çalışması
- Tez No: 692333
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmamızın amacı krizin ne anlama, geldiğini, nereden geldiğini ve nasıl tanımlandığını bilmektir. Krizin özellikleri, türleri, nitelikleri, aşamaları ve çözümleri nelerdir? Krizi yönetmenin amacı nedir?sorularına cevap aramaktır. Krizle ilgili bir takım bilimsel kaynaklara dayanan önemli ve gerekli konuları açıklamaya çalışırken, hayatın her alanında etkisi olan kriz kelimesini anlamak önemlidir.Kriz kelimesi ile parallel olarak“sorunlar, şoklar, felaketler, olaylar vs.”gibi başka terimler de kulanılmaktadır..Aynı zamanda, krizin birkaç bölüme ve dallara ayrılacak, özellikleri bulunmakadır. Bu çalışmada bir krizle karşılaştığımızda, krizi en az zaman ve zararla çözmek için nasıl yönetmemiz gerektiği belirtilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada krizlerle karşı karşıya kalındığında bize fayda sağlayacak bilgiyi kazanmamız ve krizleri önlememiz için neler yapılacağı tartışılmış ve ortaya konmuştur. Bir yönetim sisteminden oluşan her idari kurum birçok farklı krizle, kurumla, kulüple, merkezle ve spor merkeziyle karşı karşıya kalmaktadır.Ancak krizler karşısında bunu kendi kendine yeterli kılan şey, kurumun idari sisteminin krize dayanabilmesi ve çözebilmesidir. Bu durum kurumu daha iyi ve güçlü kılar.Bu araştırmada spor krizlerini yönetme konusundaki bilgi düşünceler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırma, çalışmanın teorik yönü dışında, Erbil'deki gençlik spor merkezleri arasında, yürütülen bilimsel kriterleri göz önünde bulundurarak, spor merkezlerinin yönetimi,.ve üyelerinin katılımıyla yapılmıştır. Bu çalışmada SPSS programı aracılığıyla veri analizleri yapılmıştır, Tüm veriler, doğru cevapları sağlamak ve sonuçları doğru bir şekilde alabilmek için (Reliability statistics), (frequency table) ve (factor analysis) gibi bir dizi önemli ve gerekli analizden geçirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, Erbil kentindeki gençlik spor merkezlerinin ciddi anlamda mali ve teknik krizlerle karşı karşıya kaldığını göstermektedir.Yapılan veri analizinin sonuçları göz önüne alındığında, çalışmada şu sonuca varılmıştır. 1- Gençlik spor merkezlerine gerekli bütçe eklenmeli, bunlara ek olarak diğer mali kaynaklar sağlanmalıdır. 2- Yönetim ve idare alanında spor merkezlerinin başkan, üye ve çalışanlarına yönelik gelişim kursları açılmalı ve güçlendirilmelidir. 3- Erbil şehrindeki gençlik spor merkezlerinin yetenek ve donanımları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is to know what the crisis means and where it came from and how it is defined? And what are the characteristics, types, qualities, stages, and solutions of the crisis? And what is the purpose of managing the crisis? While presenting a number of important and necessary issues about the crisis, which are based on a number of scientific sources, we can understand the meaning of the word crisis, which has an impact on all aspects of life, and there are other terms that are similar to crises such as“problems, shocks, disasters, events... Etc.”at the same time, the crisis will be divided into several parts and branches, what are the characteristics? It has been discussed and revealed that when we face a crisis, we must be able to manage the crisis to solve it with the least time and harm and gain a good experience to benefit us if we facing another crisis, or to prevent other crises. Every institution that consists of a management system faces many different crises, institutions, clubs, centers and sports centers, like any administrative institution, but what makes it self-sufficient in the face of the crisis is that the institution's administrative system is able to withstand and solve the crisis, which makes the institution better and stronger, so in this research I've put my doubts on managing sports crises. The researcher here, apart from the theoretical aspect of a detailed study of the crisis, has been field-based through a survey considering the scientific criteria conducted among youth sports centers in Erbil, with the participation of 169 leaders and employers at the management, administration and members of these sports centers, All the data has been passed through a number of important and necessary analysis to ensure the correct answers and be able to get the results correctly, like (Reliability statistics), (frequency table) and (factor analysis). The results showed that youth sports centers in Erbil city faced severe financial and technical crises, and considering the results of the data analysis, the study concluded: 1- The specified budget should be added to youth sports centers, and other financial resources should be provided to them. 2- Opening development courses and strengthening for president, members and employees of sports centers in the field of management and administration. 3- Improving the capabilities and equipment of the youth sports centers in Erbil city.