Mavi yengecin (Callinectes sapidus Rathbun, 1896) yumurta ve larval evrelerinin gelişimi
Study on fecundity, larval development of blue swimming crab (Callinectes sapidus Rathbun, 1896)
- Tez No: 692352
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde mavi yengecin (Callinectes Sapidus) yumurta olgunlaşma fazları gözlemlenip dişi ve erkek mavi yengeç anaçlarından yumurta elde etmek için çiftleştirme; elde edilen yumurtalardan ise larvaların sağlıklı biçimde toplanıp larvalar üzerinde tuzluluk, renk, sıcaklık, açlık ve stok yoğunluğu gibi abiyotik faktörlerin etkileri ile ilgili çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda larvaların zoel evreler arası geçişleri için gerekli olan molting (kabuk değişimi) ile hızlı gelişmesini sağlayan ayrıca maksimum yaşam oranlarını elde edebilmek için gerekli olan optimum sıcaklık ve tuzluluk değerlerine ulaşılırken tank renklerinin de gelişim üzerine etkileri saptanmıştır. Tez çalışmasının yürütülmesi için kurulan deneme desenleri oluşturulurken hızlı kabuk değişminin sağlanması, en elverişli beslenme methodunun belirlenmesi gibi yan çıktılar da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the maturation phases of blue crab eggs were observed, and female and male blue crab spawners were mated to obtain eggs. Various procedures were performed regarding the effects of abiotic factors such as salinity, color, temperature, appetisement and stock density on larvae after they were collected from the eggs obtained. The optimal temperature and saltiness values, which are ¬necessary for molting required for the transition of larvae between zoeal phases and obtaining maximum survival rates, and enabling rapid development, were reached in the processes conducted and their effects on the color changes of tanks were identified. Additional outcomes such as the provision of rapid molting and determination of the most favorable feeding method were obtained while forming the experimental designs to conduct this thesis study.