Türkiye mücevherat sektörünün uluslararası rekabet gücünün analizi
Analysis of the international competitiveness of the Turkish jewelry industry
- Tez No: 692368
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel ekonomik ilişkilerde en önemli kavramlardan birisi rekabettir. Rekabet, küreselleşmenin etkisiyle hem ulusal hem de uluslararası pazarlardaki ekonomik ilişkilerde temel bir rotasyon oluşturmaktadır. Rekabetin yarattığı bu dinamik ilişkilerde rekabet gücünün ölçülmesi elzemdir. Bir ülkenin bir alanda rekabet üstünlüğüne sahip olması küresel pazarda o alanda söz hakkını da doğrudan etkilemektedir. Mücevherat sektörü son dönemlerde Türkiye'nin en önemli ihracatçı sektörlerinden birisi haline gelmiştir. Çalışmamızda, Türkiye mücevherat sektörünün küresel ölçekte rekabet gücünün ölçülmesi amaçlanmaktadır. Sektörün 2009-2019 yılları arasındaki ticaret sonrası verileri baz alınarak açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yaklaşımına göre uluslararası rekabet gücü analiz edilmiştir. Ayrıca belli başlı diğer rekabet gücü ölçüm yöntemleri de kullanılarak çalışma desteklenmiştir. Sektör toplam bazda net bir rekabet avantajına sahip değildir. Ancak sektörün en fazla ihracat yaptığı alt grup altından mücevherci eşyasıdır ve sektör altından mücevherci eşyası alt grubunda rekabet avantajına sahiptir.
Özet (Çeviri)
One of the most important concepts in global economic relations is competition. Competition creates a fundamental rotation in economic relations both in national and international markets with the effect of globalization. It is important to measure competitiveness in these dynamic relationships created by competition. The fact that a country has a competitive advantage in a field directly affects its right to speak in that field in the global market. The jewelry industry has recently become one of the most important exporting industries of Turkey. In our study, it is aimed to measure the competitive power of the Turkish jewelry industry on a global scale. International competitiveness of the Turkish jewelry industry was analyzed according to the revealed comparative advantage approach based on the post-trade data of the sector between 2009-2019. In addition, the study was supported by using other major competitiveness measurement methods. The sector does not have a clear competitive advantage on overall basis.. However, the subgroup to which the sector exports the most is gold jewelry and the sector has a competitive advantage in the subgroup of gold jewelry.