Slovenya ve Türkiye'deki gençlik politikalarının karşılaştırılması: Belediye gençlik merkezleri örneği
Comparison of local youth policies in Slovenia and Turkey: Example of municipal youth centers
- Tez No: 692371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞOĞLU GÖKBINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma çerçevesinde yerel yönetim uygulamalarının gençlerin katılımına etkisi, belediyeler tarafından gençlerin katılımına yönelik açılan en somut alanlardan biri olan belediye gençlik merkezleri üzerinden ve gençlerin gözünden incelenmiştir. Son yıllarda yeni bir yerel yönetim modeline ihtiyaçtan doğmuştur. Belediyelerin çok aktörlü katılım ile ilgili çalışmaları ve bu doğrultuda özellikle kadınlar, gençler gibi dezavantajlı grupları katılıma teşvik etmesi bu yeni doğan ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Hayata geçirilen uygulamalar, yerel yönetimler özelinde fark yaratsa da sistematik bir değişime katkı sunamamıştır. Yeni ve sürdürülebilir anlayışın inşasında gençlerin bu açılan alanlara dair farkındalığı, erişimi ve katılımı çok önemlidir. İl ve ilçe belediyeleri bünyesinde kurulan gençlik merkezleri, katılımcı yönetim anlayışına dair önemli katılım alanlarıdır. Bu çalışmada Slovenya ve Türkiye'den belediye gençlik merkezi gönüllüleri ile odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Niteliksel analizlerle yerel yönetim uygulamalarının gençlere siyasal ve toplumsal anlamda açtığı alan ve bu alanın kapsamı incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, merkezi ve bütüncül politikaların yerel yönetim politika ve uygulamalarına etki ettiğini göstermektedir. Yerel yönetimler eliyle açılan gönüllülük alanları, gençlerin daha erken yaşlarda gönüllülük deneyimi kazanmasına katkı sağlamaktadır. Diğer yandan gençlerin siyaset bilimi alanı ile ilgili teorik bilgi birikimine sahip olmayışı, gençleri politika üretim sürecinin dışında tutmaktadır. Bu durum gençleri, öznesi oldukları bir alanda yalnızca yararlanıcı konumunda bırakmaktadır. Gençliğe yönelik uygulamalarda sosyal etki ölçümlemesinin yapılmaması ve uygulamalarda veri odaklı çalışılmaması da alanın kendini yenileyebilmesi önünde engel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, the impact of local government implementations on young people's political participation is addressed. In recent years, the work of municipalities on multi-actor participation and the areas opened up to disadvantaged groups such as women and youth has arisen from the need for a new local administration model. Although the practices implemented made a difference for locals, they could not contribute to a systematic change. The awareness, access and participation of young people in these areas are very important for the construction and sustainability of the new understanding. Youth centers established under provincial and district municipalities are important areas of participation regarding participatory management approach. In this study, Slovenia and Turkey with municipal youth center volunteers from in-depth interviews were conducted. With qualitative analysis, the area that local administration practices opens up to young people in a political sense and the scope of this field are tried to be examined. This research shows that central and holistic policies affect local government policies and practices. Volunteering areas opened by local governments contribute to the volunteering experience of young people at an earlier age. On the other hand, the fact that young people do not have theoretical knowledge about the field of political science keeps them out of the policy making process. This situation leaves young people in the position of beneficiary in an area where they are the subject of. The lack of social impact measurement in youth-oriented practices and the lack of data-oriented work in practices also pose an obstacle to the renewal of the field.