Uyumsuz hayal kurma ile oyun bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
A study of the association between maladaptive daydreaming, game addiction and impulsiveness
- Tez No: 692372
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uyumsuz hayal kurma (UHK), insan etkileşiminin yerini alan ve / veya akademik, kişilerarası veya mesleki işleyişe müdahale eden kapsamlı fantezi faaliyetidir. Oyun bağımlılığı (OB), oyun üzerindeki kontrolün kaybedilmesi ve oyunu oynamak için harcanan toplam süre ile karakterize edilen ve diğer ilgi alanlarının ve günlük aktivitelerin oyuna verilmesi ile sonuçlanan olumsuz bir oyun davranışı modeli olarak tanımlanır. Dürtüsellik ise genel olarak, kötü tasarlanmış, erken ifade edilmiş, gereksiz yere riskli ve duruma uygun olmayan öngörüsüz eylemler olarak tanımlanır. Nörobilimsel olarak ortak paydada buluşturulan kavramların araştırmaya bu doğrultuda yön vermesi hedeflenmiştir. Türkiye' de bulunan 15-30 yaş aralığındaki bireyleri kapsayan bu çalışmada, UHK'li ve OB'li bireylerin UHK yoğunluk düzeyleri, OB özellikleri ve Dürtüsellikleri arasındaki ilişkinin, bireyin eğitim durumu, yaşı ve cinsiyeti ile etkisinin karşılaştırılıp incelenmesi amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda, Türkiye genelinde 186 kişiye Çevrimiçi Platformda oluşturulmuş bir anket uygulanmıştır. Verileri toplamak için araç olarak; Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu, Sosyo-demografik bilgi formu, Uyumsuz Hayal Kurma Ölçeği, Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Veri Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maladaptive daydreaming (MD) is extensive fantasy activity that displaces human interaction and/or interferes with academic, interpersonal, or professional functioning. Gaming Addiction (GA) is defined as a pattern of negative gaming behavior characterized by loss of control over the game and the total time spent playing the game, resulting in the reintroduction of other interests and daily activities to the game. Impulsivity is generally defined as ill-conceived, prematurely articulated, unduly risky, and unsuitable unpredictable actions. This study aims to bring psychological notions with neuroscience research together. In this study, which includes individuals between the ages of 15 and 30 in Turkey, it is aimed to compare and analyze the relationship between maladaptive daydreaming intensity levels, game addiction characteristics and impulsivity of individuals with MD and GA, and the effects of education level, age and gender of individuals. In line with this goal, a questionnaire created on the Online Platform was applied to 186 people across Turkey. Data were collected with Informed Consent Form, Socio-demographic Information Form, Maladaptive Dreaming Scale, Game Addiction Scale and Barratt Impulsiveness Scale. p< 0.05 was accepted for statistical significance. According to the findings obtained from the study, while the factor of being female has statistical significance for MD, the factor of being male is statistically significant in GA. However, while the MD scale scores increase in the 15-17 age group, the number of this age group in GA decreases. When all scale scores were compared, a significant negative correlation was found only between MD and GA scales. In the GA social media group, a significant relationship was found between the MD - GA scales and the GA - Barratt Impulsiveness Scale scores. In the MD social media group, no significant relationship was found between the scales. By taking into account all the data in this study, we can arrive at the conclusion that the concepts of MD, GA and Impulsivity should be developed and more studies should be done on interrelated pathologies. In this way, if MD, GA and Impulsivity can be defined as diseases, therapeutic methods may be developed against the disease in later stages and the number of patients suffering from this disorder can be reduced.