Kamu güvenliğinin sağlanmasında istihbaratın yeri ve önemi: 2013-2019 yılları arasında Türkiye'deki DEAŞ eylemleri ve kamu güvenliği reformlarına etkisi
The role of intelligence and its importance in providing the public safety: Between the years 2013-2019 DAESH attacks in Turkey and effects of public security reforms
  1. Tez No: 692391
  2. Yazar: ÜMİT SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR VURAL JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kamu güvenliğinin sağlanması, kamu güvenlik politikasının şekillendirilmesi ve terörle mücadele gibi faaliyetlerde pek çok devlet, istihbarat çalışmalarından sıklıkla faydalanmaktadır. Bununla birlikte istihbarat çalışmaları ve terör eylemlerinin tehdidi ülkelerin kamu güvenliğinde reformlar yapmasını zorunlu kılmaktadır. 21.yy'ın başında ortaya çıkan DEAŞ, Türkiye'de de çok sayıda terör eylemi gerçekleştirmiş ve gerçekleştirdiği saldırılar ile birey güvenliğiyle birlikte kamu güvenliğini de ciddi manada tehdit etmiştir. Bu tehdide karşı önlemler alınması adına DEAŞ ile mücadele stratejileri benimsenmiştir. Bu stratejilerde istihbarat faaliyetlerinden faydalanılmıştır. Kamu güvenliğinin sağlanmasında ve terörle mücadelede istihbarat kurumlarında çeşitli reformlar yapılmıştır. Bu tez çalışmasında,“Türkiye, 2013-2019 yılları arasında Kamu Güvenliğinde niçin reform yapma ihtiyacı hissetmiştir?”,“Türkiye'deki DEAŞ Terör eylemleri Türkiye'nin güvenliğini ve güvenlik politikalarını nasıl etkilemiştir?”,“Terörle mücadelede ve Kamu güvenliğinin sağlanmasında istihbaratın önemi nedir?”,“Türkiye'deki istihbarat kurumlarının istihbarat paylaşımı hususunda koordineli çalışmalarının Türkiye'nin terörle mücadelesine olumlu etkileri olmuş mudur?”ve“DEAŞ terör eylemleri sonrasında Türkiye'nin DEAŞ'a bakışı ve mücadelesi nasıl değişmiştir?”sorularına betimleyici analiz yaklaşımından yola çıkılarak yanıt aranmıştır. Tez çalışmasında istihbarat kavramı ve güvenlik ile olan ilişkisi irdelenmiştir. DEAŞ'ın Türkiye'de düzenlediği terör eylemlerinin kamu güvenliğine etkisi ve ortaya çıkan reformlardan bahsedilmiştir. 2013-2019 yılları arasında Türkiye'de gerçekleştirilen DEAŞ terör eylemlerinin, kamu güvenliğinde reform yapma ihtiyacı doğurduğu ve istihbaratın, kamu güvenliğinde elzem bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many states have frequently benefited from intelligence studies in activities such as ensuring public security, shaping public security policy and combating terrorism. However, intelligence studies and the threat of terrorist acts require countries to make reforms in public security. DAESH, which emerged at the beginning of the 21st century, has carried out numerous acts of terrorism in Turkey. With the attacks it carried out, it seriously threatened both individual and public security. Strategies to combat DAESH have been adopted in order to take measures against this threat. Intelligence activities were used in these strategies. Various reforms have been made in intelligence institutions in ensuring public security and in the fight against terrorism. In this thesis,“Turkey, between the years 2013-2019 has felt the need to reform the Public Security Why?”,“How ISIS terrorist acts in Turkey has affected Turkey's security and safety policy?”,“What is the importance of intelligence in the fight against terrorism and in ensuring public safety?”,“Coordinated work of the intelligence agencies on intelligence sharing in Turkey, Turkey's counterterrorism has there been a positive impact?”and“Turkey's view of ISIS and struggle after ISIS terrorist attacks changed how?”Based on the descriptive analysis approach, answers were sought to the questions. In the thesis study, the concept of intelligence and its relationship with security were examined. The effects of the terrorist acts organized by DAESH in Turkey on public security and the reforms that have emerged are mentioned. Between the years 2013-2019 DAESH terrorist acts carried out in Turkey has reached that revealed the need to reform the public safety. It was also concluded that intelligence plays an essential role in public security.