ulusal güvenliğin sağlanması açısından iç güvenlik istihbaratının önemi
the importance of internal security intelligence in terms of providing
  1. Tez No: 454327
  2. Yazar: SELÇUK BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Devletlerin var olma süreçlerinde iç ve dış tehditlere karşı, ulusal güvenliklerinin teminat altına alınmasında, istihbarat faaliyetlerinin önemli ve ayrıcalıklı bir yeri olduğu şüphesizdir. İstihbarat, çok disiplinli ve geniş çalışma alanlarını bir arada barındıran bir kavram olup ulusal güvenlik stratejilerinin de temel yapı taşlarındandır. Ulusal güvenliğin sağlanmasında, devletin iç ve dış her türlü tehlikelerden korunmuş olarak varlığının devamı, bu tehdit ve tehlikelerin önceden bilinmesi ve tedbirler alınmasıyla mümkündür. Dünyada güçlü devletlerin siyasi stratejilerini evrensel ortamda kabul ettirmek için etkili istihbarat yöntemleri uyguladıkları görülmektedir. Ancak ülkemizde istihbarat faaliyetlerine verilen önem, hak ettiği konumda değildir. Bu kapsamda ülkemizde istihbaratın akademik yönden araştırılması, istihbarat yöntemleri konusunda iyi yetişmiş istihbarat elemanları ve sağlam organize edilmiş istihbarat örgütlerinin varlığı, bağımsızlık ve güvenliğimizin teminatı olması yönüyle gereklidir. Ulusal güvenliğine ilişkin olarak güvenlik ile ilgili ve İstihbarata ait temel kavramların araştırılması, güvenlik ve istihbaratın kesişen noktasında ulusal güvenliğin sağlanması açısından iç güvenlik istihbaratının incelenmesi ve öneminin vurgulanmasına çalışılacaktır. Ulusal Güvenlik ve İstihbaratın tez konusu olarak seçilmesi, araştırmanın kamu yararına olması ve konu ile ilgilenen akademik personel ve araştırmacılara fayda sağlayabilmesi hasebiyledir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that intelligence activities have an important and privileged role against internal and external threats of the process of existence, term containing for more discipline and vast fields of study, is basic core of national security strategy. Only way defending state from external and internal thread to continue its existence is to know this threat previously and take a precaution. Powerful states implement efficient intelligence method to have their diplomatic strategy approved all around the World. But intelligence activities importance doesn't deserve position which is being now in our country. İn this scope, at our country researching intelligence in academic way, having well educated intelligence personnel and well organized intelligence agencies all the time are necessary by means of being assurance our indepence and security. To work on this thesis, security and intelligence basic terms, analysing and highlighting importance of internal security intelligence with regard to providing national security at the intersection point between security and intelligence. This thesis subject National Security and Intelligence is chosen for contributing public interest, use of academic personals and researchers interested in this subject.