Kamu düzeninin sağlanmasında iç güvenlik istihbaratının önemi
- Tez No: 875929
- Danışmanlar: DR. SUAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kamu düzeni, bir toplumun istikrar ve güvenliğini ifade etmektedir. Kamu düzeni ise devlet tarafından belirlenen ve kontrol edilen çeşitli vasıtaların kullanılması ile sağlanabilir. Bu vasıtaların en başında adalet sistemi ve adalet sistemini işler bir şekilde tutan güvenlik kuvvetleri gelmektedir. Güvenlik kuvvetleri kamu düzeninin sağlanabilmesi için sahada iç ve dış zararlı unsurlarla mücadele ederken elindeki en önemli araç ise hiç kuşkusuz istihbarat bilgileridir. Bu anlamda, iç güvenlik istihbaratının rolü büyük bir önem arz etmektedir. İstihbarat, kamu düzeninin oluşturulmasında ve sürdürülmesinde etkili bir araç olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Bu bakımdan çalışmamızda kamu düzeninin sağlanmasında iç güvenlik istihbaratının yeri ve önemi incelenmiş ve iç güvenlik istihbarat faaliyetlerinin kamu düzenin sağlanmasında güvenlik kuvvetlerine yol gösteren en önemli unsur olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public order, refers to the stability and security of a society. Public order can be maintained through the use of various means determined and controlled by the state. At the forefront of these means are the justice system and law enforcement agencies, which work to maintain public order effectively. In this regard, one of the most crucial tools available to law enforcement agencies in their efforts to combat internal and external threats and ensure public order is intelligence information. In the realm of ensuring public order, the role of domestic security intelligence holds great significance. Intelligence is recognized and utilized as an effective tool in the establishment and maintenance of public order. Therefore, this study explores the position and importance of domestic security intelligence in maintaining public order. It concludes that intelligence activities related to domestic security play a vital role in guiding law enforcement agencies in their efforts to establish and maintain public order.