Osmaniye yöresi defne sabunu eldesi
Laurel soap belonging to Osmaniye region
- Tez No: 692411
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Osmaniye bölgesine ait defne yağı, zeytinyağı ve baz olarak ta doğal potasyum hidroksit olan sert ağaç odunlarının (meşe, zeytin) küllerinden elde edilen kül suyunun kullanılması ile kimyasallardan ve katkı maddelerinden uzak, insan sağlığını ön planda tutan doğal zeytinyağlı defne sabununun elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen üç sabun örneğinde de (numune A,B ve C) sıcak yöntem kullanılmıştır. Yağ asitleri,%(m/m)en az, serbest alkali,%(m/m)en çok ve klorür,%(m/m)en çok tayini analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre üç sabun örneği de TS 54 Standardına uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain natural olive oil laurel soap which prioritizes human health,does not contain chemicals and additive agents with the use of lye that made of ashes of the hardwoods (olive tree or oak tree) that is natural potassium hydroxide as a base and laurel oil belonging to Osmaniye,olive oil.In the three soap samplesobtained (sample A,B and C) hot method was used.Fatty acids %(min.),free alkalin %(max.) and chloride %(max.) was made determination analysis.According to the results of the analysis made, all of three soap samples are found appropriate to Turkish Standard Institute 54.