Fibro-proliferatif skar dokularında mir-29 ailesi varlığının, mir-29'un kollajen maturasyonuna etkisinin ve ekstrasellüler matriks sentezi ile ilişkili sinyal yolaklarındaki rolünün incelenmesi
Investigation of the presence of mir-29 family, effect of mir-29 on collagen maturation and role in signaling pathways related to extracellular matrix synthesis in fibro-proliferative scars
- Tez No: 692430
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Anormal yara iyileşmesi fibroproliferatif skar oluşumuna neden olabilir. Bunlar hipertrofik skar ve keloidlerdir. Hipertrofik skar, yarada büyümeye devam eden fibrotik bir patolojidir. Keloidler ise yara sınırlarını aşarak büyümeye devam eden fibröz iyi huylu tümörlerdir. Her iki patolojik durumun mekanizmaları halen tam olarak aydınlatılmamıştır. Artan kollajen birikimi ile karakterizedirler. Bu nedenle, kollajen sentezinin hedeflenmesi tedavi için doğru yaklaşım olabilir. miR29 ailesinin fibrotik hastalıklarda etkinliğine ilişkin kanıtlar ortaya çıkmaktadır ve hedef moleküller arasında hücre dışı matriks proteinleri baskındır. Bu çalışmada, miR29 ailesinin fibroproliferatif skarlardaki rolünü, HSP47 ve LOX'in kollajen olgunlaşması ve TGF-/ Smad yolu ile kollajen sentezindeki rolünü inceledik. Fibroproliferatif skar ve sağlıklı kontrol cilt dokularında miR29 ekspresyonlarını belirledikten sonra, fibroproliferatif skar ve cilt fibroblastlarında miR29'u inhibe ettik ve keloid fibroblastlarda baskılanma sonrası COL1A, hipertrofik skarlarda ise COL3A ve HSP47 protein seviyelerinde anlamlı bir artış bulduk. TGF-/ Smad sinyal yolağı da miR29'un bastırılmasıyla aktive edildi. Hipertrofik skarda TIMP-1 geni ve protein düzeyleri artarken, keloidde TIMP-1 gen ekspresyonu artarken protein düzeyi azaldı. Bu bulgular, miR29'un fibroproliferatif skar oluşumunda etkili olduğunu ve bu aktivitenin miR29 ekspresyon seviyesi ile ilgili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abnormal wound healing can cause fibroproliferative scar formation. These are hypertrophic scarring and keloids. Hypertrophic scar is a fibrotic pathology that continues to grow in the wound. Keloids are fibrous benign tumors that continue to grow beyond the wound boundaries. The mechanisms of both pathological conditions are still not fully elucidated. They are characterized by increased collagen deposition. Therefore, targeting collagen synthesis may be the right approach for treatment. Evidence is emerging for the efficacy of the miR29 family in fibrotic diseases, and extracellular matrix proteins predominate among target molecules. In this study, we examined the role of miR29 family in fibroproliferative scars, the role of HSP47 and LOX in collagen maturation and collagen synthesis by TGF-/ Smad pathway. After determining miR29 expressions in fibroproliferative scar and healthy control skin tissues, we inhibited miR29 in fibroproliferative scar and skin fibroblasts and found a significant increase in COL1A after suppression in keloid fibroblasts, and in COL3A and HSP47 protein levels in hypertrophic scars. The TGF-/ Smad signaling pathway was also activated by the suppression of miR29. While TIMP-1 gene and protein levels increased in hypertrophic scar, TIMP-1 gene expression increased and protein level decreased in keloid. These findings show that miR29 is effective in fibroproliferative scar formation and this activity is related to the level of miR29 expression.